Monthly Archives: October 2024
-
Categories: Статии30 Октомври 2024
Конюнктивитът е един от най-често срещаните вируси при децата през есенно-зимния период.
Това се дължи на факта, че вирусите и бактериите, които го причиняват, се пренасят много лесно. Едно докосване на заразено око и след това на общ предмет е напълно достатъчно, за да разпространи инфекцията сред околните.
Въпреки, че очите ни си имат своя защитна система, доста често тя не е достатъчна, за да се пребори с микроорганизмите, навлизащи от околната среда.
Добрата новина е, че колкото лесноразпространима е тази болест, толкова лесно може да бъде и преборена. Вижте как в следващите редове.
Какво е конюнктивит?
Конюнктивитът представлява възпаление на тънката, прозрачна мембрана, чиято роля е да покрива бялата част на окото и вътрешната повърхност на клепачите. Тази тъкан се нарича конюнктива. Когато тя се възпали, очите изглеждат зачервени, често сърбят и може да се усещат парене и дискомфорт.
Конюнктивитът е често наричан "розово око" заради характерния червен или розов цвят на
-
Categories: Статии28 Октомври 2024
Фолиевата киселина представлява форма на витамин Б9, който се доставя в организма под формата на фолат.
Фолат е естественият витамин В9, съдържащ се в храните. Фолиевата киселина е синтетичен, водоразтворим витамин от група B, който предлага множество ползи за жизнените функции в организма. Тя е особено важна за женското здраве и бъдещите майки, тъй като подпомага правилното развитие на плода.
Фолиевата киселина играе ключова роля в клетъчния растеж и синтеза на ДНК, което е от съществено значение за здравословното развитие.
Дефицитът на фолиева киселина може да доведе до симптоми като бледа кожа, умора, раздразнителност, зачервен език и виене на свят. Недостигът на този витамин може да увеличи риска от анемия и, особено при бременни жени, може да предизвика дефекти на невралната тръба. Поради това е силно препоръчително да се приема фолиева киселина при бременност - включително преди, по време на бременността и по време на кърмене.
Съществува голямо разнообразие от хранителни
-
Categories: Статии25 Октомври 2024
Витамин В12 е важен за множество жизнени функции в организма и има значителни ползи за здравето ни.
Витамин В12 играе ключова роля в метаболизма на всяка клетка и преобразуването на храната в енергия. Той е необходим за образуването на червени кръвни клетки, нормалното функциониране на нервната система и производството на ДНК. Освен това поддържа здравето на мозъка, подобрява паметта и концентрацията.
Витаминът помага за намаляване на нивата на хомоцистеин, което е полезно за сърдечното здраве. В12 е също така от критично значение за развитието на зародиша по време на епигенезата.
В12 е водоразтворим витамин и не може да се произвежда в тялото, затова трябва да се набавя чрез храни или добавки. В тази статия ще разгледаме кои са най-богатите на витамин В12 храни.
Каква е ролята на витамин Б12 в тялото
Витамин В12 участва в множество процеси и играе важна роля в различни функции на човешкия организъм:
- Подпомага производството на червени кръвни клетки.
- Осигурява транспортирането на кислород
-
Categories: Статии21 Октомври 2024
Човешкото тяло се нуждае от витамини, за да бъде здраво и жизнено. Един от най-важните витамини е В12 (кобаламин). Той е водоразтворим и не се синтезира в организма, което означава, че трябва да се приема чрез храната.
Витамин В12 участва в редица жизненоважни процеси в тялото, затова е важно да се набавя редовно. Понякога обаче, дори при добър хранителен режим, количеството на този витамин може да бъде недостатъчно или организмът да не успява да го усвои.
Това често се дължи на здравословни проблеми, поради които се налага прием на хранителни добавки, за да се избегне дефицит.
Тази статия разглежда причините за дефицит на витамин В12, симптомите и начините за справяне с този проблем.
Какво е витамин Б12: основни функции в организма
Витамин В12 есред най-важните витамини за нашето здраве и благополучие.
Ето и какво прави той в тялото:
- Участва в производството на червени кръвни клетки, които транспортират кислород и подпомагат усвояването на желязо.
- Поддържа здравето на нервната система.
-
Categories: Статии18 Октомври 2024
Ако се чувствате като на маратон по кашляне, а между отделните пристъпи на кашлица едва успявате да си поемете въздух и всичко това изглежда така, сякаш няма край, то по всяка вероятност страдате от така наречената магарешка кашлица.
По различна ли е тя от всяка друга кашлица, заразна ли е и как се лекува, четете по-надолу в статията.
Какво е коклюш (магарешка кашлица)?
Коклюшът, известен също като магарешка кашлица, е заболяване, което засяга дихателните пътища и причинява особено силна кашлица. Тя може да продължи седмици и да доведе до трудности с дишането.
Името "магарешка кашлица" идва от звука, който кашлицата може да предизвика. Дишането между отделните изкашляния наподобяват магарешки рев и с това печели и названието си.
Причината за този вид кашлица е бактерия, наречена Bordetella pertussis. Тя засяга не само възрастни, но и деца, като е по-опасна е за най-малките и бебетата. Именно затова е от особено значение заболяването да се проследява от лекар и още при първите симптоми
-
Categories: Статии14 Октомври 2024
Настъпването на първите хладни дни често е съпроводено и с първите случаи на настинка и грип сред малки и големи. Зачервено гърло, хрема и кашлица са сред основните симптоми, с които се сблъскваме.
Какво обаче отличава грипа от обикновената настинка, има ли разлика в лечението и как да се предпазим от тях, ще научите в следващите редове.
Какво е грип?
Грипът е остро респираторно заболяване, което засяга дихателната система, включително носа, гърлото и белите дробове. To e причинено от вируси от семейството на Ортомиксовируси (семейство РНК вируси) и се характеризира с това, че е силно заразен.
Обикновено се разпространява чрез въздушни капчици, които се отделят, когато заразен човек кашля, киха или говори. Предава се също и чрез контакт със замърсени повърхности, като този факт напомня за важността на редовното миене на ръцете и поддържането на добра хигиена.
Симптомите на грипа често включват висока температура, мускулни болки, умора, главоболие, суха кашлица и други, за които
-
Categories: Статии11 Октомври 2024
Ако ви се е случвало след продължително говорене, викане или по време на настинка гласът ви да си вземе отпуск и да не го чуете с дни, то най-вероятно вече сте се срещали със състоянието ларингит.
Макар и не толкова сериозно, то може значително да наруши ежедневните ви дейности, особено ако работата ви е свързана с говорене.
Какви видове ларингит съществуват и как да се отървете лесно от болестта, разказват нашите фармацевти.
Какво е ларингит?
За да отговорим най-добре на въпроса какво е ларингит, нека първо разгледаме как се получава звукът, който приемаме за глас.
Когато говорим, въздухът преминава през гласните струни, които се намират в ларинкса (гласовата кутия) и те започват да вибрират, създавайки звуците, които чуваме като глас.
Когато гласните струни са здрави, те могат да вибрират свободно, но когато са възпалени, вибрациите се затрудняват и затова гласът ни става дрезгав или изчезва напълно. Това състояние на възпаление или подуване на горните дихателни пътища наричаме
-
Categories: Статии09 Октомври 2024
Епщайн-Бар е един от най-разпространените вируси в световен мащаб, като статистически засяга над 90 процента от населението. Инфектирането на организма с него познаваме като заболяване, наречено инфекциозна мононуклеоза.
Опасна ли е тази инфекция и може ли вирусът на Епщайн-Бар да е причинител и на други инфекции, четете в следващите редове.
Какво представлява вирусът на Епщайн-Бар?
Вирусът на Епщайн-Бар (EBV) е един от най-често срещаните вируси в света и принадлежи към семейството на херпесните вируси.
Той е известен най-вече с това, че причинява инфекциозна мононуклеоза, позната като "болестта на целувката", защото често се предава чрез слюнка. Повечето хора се заразяват с Епщайн-Бар вирус EBV в детството или юношеството и често не показват никакви симптоми.
Въпреки че инфекцията обикновено преминава сама, вирусът остава в човешкия организъм и е възможно да се активира отново при отслабена имунна система.
Инфекциите с вируса на Епщайн-Бар обикновено са леки, но при някои хора,
-
Categories: Статии08 Октомври 2024
Витамин В12 е единственият витамин от група В, който съдържа кобалт - метален елемент, който се нарича още и кобаламин. Витамин В12 е изключително важен за нашето здраве и за по-добрия ни начин на живот - това е витамин, без който не можем.
В12 е водоразтворим витамин и не се произвежда в организма, затова трябва да се внася в тялото с храна или с хранителни добавки. Основният източник на витамин Б12 са животинските продукти като месо, риба, яйца, млечни продукти. Той отсъства в растителните храни.
При дефицит на витамин В12 могат да се появят симптоми като умора, депресия, проблеми с паметта, отслабване на организма и други, и ако не им се обърне внимание, могат да доведат до по-сериозни проблеми и заболявания. Ето защо е необходим прием на хранителни добавки, съдържащи В12, които могат да подпомогнат организма.
Предвид разнообразието на хранителни добавки, което се предлага на пазара, не винаги е лесно да се спрем на точния витамин В12 за нуждите ни. С тази статия ще се опитаме да
-
Categories: Статии04 Октомври 2024
Замърсеният въздух, тютюнопушенето и честите вирусни инфекции са само част от предпоставките, водещи до състоянието бронхит. Статистики сочат, че 10 от всеки 100 българи у нас страдат от хроничен бронхит, като това отразява единствено диагностицираните случаи.
Какво представлява бронхитът, как се лекува, какви са видовете и какво го отличава от обикновената кашлица, ще разкажат в следващите редове нашите фармацевти.
Какво представлява бронхитът?
Бронхитът е болестно състояние на дихателната система, което се характеризира с възпалени бронхи. Бронхите представляват тръбичките, които пренасят въздуха в белите дробове. Когато се възпалят, те отделят слуз, която затруднява дишането.
Основните симптоми на бронхита са кашлица (понякога с храчки), хрипове и затруднено дишане. Ако не се лекува, хроничният бронхит може да доведе до по-сериозни заболявания на белите дробове като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
За да се избегне влошаването на състоянието, е важно да се вземат