Monthly Archives: October 2023
-
Categories: Статии30 Октомври 2023
Спуснат на слънчев лъч, витамин Д се явява пазител на здравето на костите, сърдечно-съдовата система, менталното здраве и на много други системи в тялото.
Интересен факт е, че този витамин е един от малкото, които тялото ни успява да създаде самостоятелно, когато е изложено на слънчева светлина. Магията се случва, когато ултравиолетовото B (UVB) лъчение от слънцето превръща холестеролното производно в кожата във витамин D.
Витамин D има две форми на съществуване под съединението, наречено витамин D2 и витамин D3.
Когато не под формата на хранителна добавка, витамин D2 се получава предимно от растителни източници. Той често се среща в някои видове гъби, както и в обогатено растително мляко и зърнени храни.
Когато консумирате витамин D2, тялото ви трябва да го преобразува в активната форма на витамин D (калцитриол) в черния дроб и бъбреците. Този процес на преобразуване не е толкова ефективен, колкото при витамин D3.
Витамин D3 е форма на витамин D, която се произвежда в кожата при
-
Categories: Статии23 Октомври 2023
Витамините и минералите са необходими за здравословното функциониране на човешкия организъм. Децата се нуждаят не по-малко от тези хранителни вещества, за да им помогнат да растат, да изградят добро зрение, да образуват кости, мускули и други тъкани, както и да помогнат в борбата с инфекциите.
Когато детското меню не успява да покрие нуждите на подрастващия организъм, на помощ идват мултивитамините.
Какво представляват детските витамини и какви видове биват?
Мултивитамините за деца са хранителни добавки, които съчетават в себе си комбинацията от витамини, минерали, а понякога и екстракти от билки в един продукт.
Съставът им често включва най-важните витамини и минерали за детското развитие.
Витамин D
Витамин D е важен за здравето на костите и цялостния растеж на малчуганите, защото помага на тялото да абсорбира калций. Децата могат да получат витамин D от излагане на слънчева светлина и обогатени храни като обогатено мляко и обогатени зърнени храни.
Когато обаче през есента
-
Categories: Статии16 Октомври 2023
Детският имунитет е доста нестабилна система, а честите инфекции и настинки провокират все още неизградената имунна защита. Приемът на антибиотици и редовното боледуване обикновено завъртат почти всеки родител в спирала, от която излизането се оказва трудно.
Най-добрият и сигурен метод се нарича стабилна имунна система. Как се постига тя, от какво зависи и как могат да помогнат детските сиропи за имунитет ще разберете в следващите редове.
Имунитета при децата - основни принципи
Имунната система при децата, както и при възрастните, е сложен и важен компонент на организма, който играе роля на защитна стена срещу инфекции и заболявания.
Всяко дете се ражда с придобита от майката имунна защита, наречена още вроден имунитет. Той стои на фронтовата линия на защита срещу патогени в първите няколко месеца от живота.
С течение на времето вроденият имунитет започва да отслабва и на негово място се започва да се изгражда така нареченият адаптивен имунитет. Той е способността на имунната
-
Categories: Статии09 Октомври 2023
Имунната система на човека е сложна мрежа от клетки, тъкани и органи в тялото. Тя работят заедно с цел да бъдат защита на организма от вредни нашественици като вируси, бактерии, гъбички и други патогени.
Иначе казано - нашата имунна система е забележителен защитен механизъм, който работи непрекъснато, за да поддържа здравето на тялото и да го защитава от широк спектър от заплахи.
Тази неуморна система може да бъде повлияна от различни фактори, включително генетика, начин на живот и основни медицински състояния, които могат или да засилят, или да отслабят нейната функция.
Когато най-върлият защитник на тялото обаче не успява да се справи със задачата си успешно, това си проличава в редица симптоми, които понякога остават незабелязани.Кои са по-известните симптоми на слаба имунна система
Отслабената имунна система може да се прояви чрез различни симптоми, някои от които са добре познати:
- Чести инфекции: Това е може би най-честият симптом, който се свързва със слаба имунна система. Хората
-
Categories: Статии02 Октомври 2023
Грижата за имунната система често започва да се практикува едва след първите симптоми на имунодефицит. Постоянно течащ нос, развиване на алергии и чести боледувания са само част от признаците на отслабения имунитет.
Когато имунния дефицит достигне определено ниво, се случва така наречения срив на имунната система.
Какво е срив на имунната система и защо се случва
Сривът на имунната система, известен също като имунодефицит или дисфункция на имунната система, се отнася до състояние, при което имунитетът не е достатъчен, за да защити ефективно тялото от инфекции и болести.
Имунната система е отговорна за идентифицирането и борбата с вредни патогени като бактерии, вируси, гъбички и други патогени.
Има два основни типа срив на имунната система - първичен и вторичен:
- Първичният имунен дефицит обикновено присъства при раждането и се причинява от генетични мутации или наследствени заболявания. Индивидите с първичен имунен дефицит може да имат отслабена или недоразвита имунна система,