Анемията е състояние, утвърдило се като глобален здравословен проблем. Диагностицираните случаи на анемия в световен мащаб наброяват над 1,6 милиарда, като най-засегнатите са жените в детеродна възраст, бременните и децата под 5 години.

Като основна причина за заболяването се посочва наличието на дефицити на хранителни вещества, начело на които стои желязото. Какви причини още създават предпоставка за състоянието анемия и до какво води то разказват в следващите редове фармацевтите на аптеки Нове Фарм. 

Какво представлява анемията?

Както може би си спомняте от часовете по биология, в човешкото тяло съществуват три основни вида кръвни клетки. Това са бели кръвни клетки (левкоцити), които са част от имунната система и се борят с инфекции, червени кръвни клетки (еритроцити), чиято роля е да транспортира кислород до белите дробове и всички тъкани в тялото и тромбоцити - отговорни за съсирването на кръвта. 

Анемията е състояние, касаещо недостатъчното количество здрави червени кръвни клетки, в резултат на което се получава недостиг на кислород до тъканите и органите. 

Еритроцитите съдържат хемоглобин – протеин, който транспортира кислорода от белите дробове до останалата част на тялото. Когато броят на червените кръвни клетки или нивото на хемоглобина е по-ниско от нормалното, тялото не получава достатъчно кислород, което води до различни здравословни проблеми.

Анемията може да бъде причинена от различни фактори, като най-честите причини са дефицит на желязо, липса на витамин B12 или липса на фолиева киселина. Други причини включват хронични заболявания или при загуба на голямо количество кръв. 

Анемията може да варира от лека до тежка, като в тежките случаи изисква спешно лечение. Важно е състоянието да се диагностицира навреме, за да могат да се предотвратят усложнения.

Анемия: симптоми, причини, диагностика и лечениеАнемия: симптоми, причини, диагностика и лечение

Симптоми на анемия

Симптомите на анемията се проявяват в резултат на дефицита на кислород в тялото. 

Те могат да варират в зависимост от тежестта на състоянието, но най-честите симптоми включват:

  • Умора и слабост:Един от първите признаци на анемия е усещането за постоянна умора и липса на енергия. Това се дължи на факта, че мускулите и органите не получават достатъчно кислород за нормалното им функциониране, което води до усещане за слабост и изтощение, дори при леки физически усилия.
  • Задух : Поради липсата на кислород, хората с анемия често се задъхват лесно, дори при минимална физическа активност. Червените кръвни клетки не са достатъчно ефективни в транспортирането на кислорода, което затруднява дишането.
  • Бледост: Кожата може да изглежда по-бледа, особено по лицето и вътрешната страна на клепачите. Това се дължи на намаления брой червени кръвни клетки, които придават розовия цвят на кожата.
  • Световъртеж и главоболие: Недостигът на кислород в мозъка може да предизвика главоболие, замайване и усещане за загуба на баланс. Тези симптоми се проявяват най-често при бързи движения или при продължително стоене в изправено положение.
  • Студени ръце и крака: Тъй като анемията засяга кръвообращението, хората с това състояние често имат студени ръце и крака. Това се дължи на намаленото кръвоснабдяване в крайниците.


В случай, че изпитвате някои или всички горепосочени симптоми, се свържете с лекар възможно най-скоро. Всеки от симптомите самостоятелно може да бъде признак на много заболявания. Лекарят ще назначи правилните изследвания, с помощта на които да се установи дали вашето състояние е причинено от анемия. 

Причини за анемия

Анемията може да се развие поради множество причини, които водят до намаляване на броя на червените кръвни клетки или недостатъчно производство на хемоглобин. В зависимост от вида анемично състояние, причините са различни. 

Недостиг на желязо (желязодефицитна анемия)

Желязото е ключов елемент за производството на хемоглобин. Когато има недостиг на желязо, тялото не може да произвежда достатъчно хемоглобин в кръвта и червени кръвни клетки, което води до анемия. 

Неправилното хранене, включващо липсата на храни, богати на желязо, като червено месо, риба, спанак и леща, може да доведе до недостиг. 

Желязодефицитната анемия се свързва с хроничната загуба на кръв при състояния като язви, хемороиди или тежки менструации. Други възможни причини са проблемите с усвояването на желязо при цьолиакия или хирургическо премахване на част от червата в резултат на рак на дебелото черво.

Недостиг на витамини

Недостигът на витамин B12 и фолиева киселина (витамин B9) също може да доведе до анемия. 

Този вид анемия се нарича мегалобластна анемия. В12 и фолиева киселина са необходими за синтеза на ДНК в клетките, включително на червените кръвни телца. Липсата им може да доведе до нарушено производство на здрави червени кръвни клетки.

Загуба на кръв

Загубата на кръв, особено при остри или хронични състояния, може значително да намали броя на червените кръвни клетки, което води до анемия. 

Тази форма на анемия възниква, когато червените кръвни клетки не се заменят достатъчно бързо с нови клетки. 

Хронични заболявания

Хронични възпалителни заболявания като ревматоиден артрит или болест на Крон могат да повлияят на производството на червени кръвни клетки в костния мозък или да предизвикат прекомерното им разрушаване. 

Бъбречни заболявания, като хронична бъбречна недостатъчност, и онкологични заболявания, като левкемия или лимфом, също могат да възпрепятстват производството на червени кръвни клетки.

Наследствени заболявания

Анемията може да бъде причинена и от наследствени генетични мутации, които засягат структурата или функцията на червените кръвни клетки. 

Най-често срещаните наследствени анемии включват сърповидно-клетъчна анемия – състояние, при което червените кръвни клетки имат атипична форма (като сърп), правещи ги и трудноподвижни и таласемия, което се характеризира с недостатъчно производство на хемоглобин.

Разрушаване на червените кръвни клетки (хемолиза)

При някои хора анемията възниква поради прекомерно разрушаване на червените кръвни клетки, състояние, наречено хемолитична анемия. 

Това може да се случи поради автоимунни заболявания, при които имунната система атакува и разрушава собствените червени кръвни клетки, инфекции и прием на някои медикаменти, като антибиотици или противоракови лекарства.

Проблеми с костния мозък

Костният мозък е органът, който произвежда червените кръвни клетки. Ако костният мозък не функционира правилно, може да се появи апластична анемия или други състояния, които възпрепятстват производството на кръвни клетки. 

Причини за проблеми с костния мозък основно са излагане на токсини, като радиация, химикали и химиотерапия и вирусни инфекции, които могат да на увредят костния мозък. 

Диагностика на анемия

Диагностицирането на анемия започва с физически преглед и изследвания на кръвта. 

Лекарите обикновено назначават пълна кръвна картина (ПКК), за да измерят нивото на хемоглобина и броя на червените кръвни клетки. Ако стойностите са под нормата, това може да е признак на анемия. Освен ПКК, могат да бъдат направени и допълнителни изследвания за определяне на нивата на желязо, витамин B12 и фолиева киселина в организма.

При съмнение за хронични или наследствени заболявания може да се направи изследване на костния мозък, за да се установи дали има проблеми с производството на кръвни клетки. Важно е да се диагностицира точната причина за анемията, за да се назначи най-подходящото лечение.

Анемия: симптоми, причини, диагностика и лечениеАнемия: симптоми, причини, диагностика и лечение

Лечение на анемия

Лечението на анемията зависи от причината, която я е предизвикала. 

Ако анемията е резултат от дефицит на желязо, лечението обикновено включва прием на железни добавки. При недостиг на витамин B12 или фолиева киселина се предписват съответните витамини. 

В някои случаи при хронични или наследствени форми на анемия лечението може да включва медикаменти или дори кръвопреливане.

Основната цел на лечението е да се увеличат нивата на червените кръвни клетки и хемоглобина, така че тялото да получава достатъчно кислород. За това как се лекува анемия, е важно също така да се въведе правилен хранителен режим, богат на желязо и витамини.

Медикаментозно лечение на анемия

Медикаментозното лечение на анемия обикновено включва прием на добавки или лекарства, които компенсират липсващите елементи в организма. 

Основните медикаменти, използвани за лечение, са:

  • Хранителни добавки с желязо: При дефицит на желязо най-често се предписват железни добавки под формата на таблетки, капсули или сиропи. Тези добавки помагат за възстановяване на нивата на желязо и стимулират производството на червени кръвни клетки.
  • Витамини: При анемия, вследствие на недостиг на витамин B12 или фолиева киселина, се предписват добавки с концентрирано съдържание на съответните. Те се приемат редовно, докато нивата се върнат към нормалното.
  • Медикаменти за стимулиране на производството на еритроцити: В случаи на анемия, причинена от хронични заболявания, лекарите могат да предписват лекарства като еритропоетин (хормон, който естествено се синтезира в бъбреците), който стимулира костния мозък да произвежда повече червени кръвни клетки.

Важно е да споменем, че всяко лечение, независимо дали става въпрос за добавки или по-сериозни медикаменти, следва да бъде назначено от лекар. 

Диета при анемия

Храната е основен източник на витамини, което го прави и основополагащо за лечението на анемични състояния. Диета, богата на витамин B12, желязо и фолиева киселина, е от съществено значение за здравето на червените кръвни клетки. 

Менюто трябва да включва най-вече червено месо, черен дроб, спанак, бобови култури и ядки, които са отлични източници на желязо. Витамин C също е важен, тъй като помага на организма да усвоява по-добре желязото от храната. Храни, богати на витамин C са цитрусови плодове, чушки и домати.

Освен това, е добре да се избягват храни и напитки, които затрудняват усвояването на желязо, като кафе, чай и млечни продукти. Правилната диета може значително да подобри състоянието на хората с анемия.

Анемия: симптоми, причини, диагностика и лечениеАнемия: симптоми, причини, диагностика и лечение

Добавки и витамини за анемия

Добавките често са неразделна част от лечението на анемия. 

Когато менюто не е достатъчно богато на храни, съдържащи желязо и витамини, най-често се предписват хранителни добавки, като:

  • Железни добавки: Железните добавки са основният метод за лечение на анемия, причинена от дефицит на желязо. Те се приемат ежедневно и помагат за възстановяване на нивата на желязо в организма.
  • Витамин B12: При недостиг на витамин B12 се предписват добавки или инжекции с този витамин. Витамин B12 е необходим за производството на здрави червени кръвни клетки и за нормалното функциониране на нервната система.
  • Фолиева киселина: Фолиевата киселина също е важна за образуването на червени кръвни клетки. Добавките с фолиева киселина се предписват на хора с дефицит, за да се подобри кръвотворенето.

Дори да подозирате, че имате анемия, не се препоръчва да си самоназначавате хранителни добавки, тъй като единствено лабораторни изследвания могат да потвърдят вашето състояние. 

Излишъкът на желязо може причини състояние, наречено хемохроматоза. Това води до натрупване на желязо в органите като черния дроб, сърцето и панкреаса, което ги и уврежда. Не по-малко опасен е излишъкът на фолиева киселина и витамин В12, който може да доведе до увреждане на нервната система. Винаги се консултирайте с лекар преди да предприемете лечение с хранителни добавки. 

Съвети за управление на хронична анемия

Хроничната анемия често се развива при хора с хронични заболявания като бъбречна недостатъчност, рак на дебелото черво или възпалителни състояния. Тази форма на анемия изисква дългосрочно лечение и често включва справяне с основното заболяване. 

Терапията може да включва прием на лекарства като еритропоетин, който стимулира производството на червени кръвни клетки или редовни кръвопреливания за поддържане на нормални нива на хемоглобин.

От особено значение е и диетата, която трябва да включва достатъчно желязо и витамини, за да подпомогне организма в борбата с хроничната анемия. Редовният медицински контрол също е от важен за правилното управление на състоянието, тъй като дори вкарана в ремисия, анемията трябва да се наблюдава.

Профилактика на анемия

Профилактиката на анемията включва няколко ключови стъпки. 

На първо място, е важно да се осигури правилен и балансиран хранителен режим, богат на желязо, витамин B12 и фолиева киселина. Важно е да се осигури и редовен прием на храни като месо, зеленолистни зеленчуци и зърнени храни, които да подпомагат баланса на хранителни вещества в организма. 

Също така е препоръчително да се избягва прекомерното пиене на кафе и чай, които затрудняват усвояването на желязо.

Профилактиката включва и редовни кръвни тестове особено за хора с повишен риск от анемия, какъвто е случаят при жените в репродуктивна възраст, бременните и хората с хронични заболявания. 

При откриване на ранни признаци на анемия, може да се приложат превантивни мерки, за да се предотвратят усложнения.

Анемия: симптоми, причини, диагностика и лечениеАнемия: симптоми, причини, диагностика и лечение

Възможни усложнения и как да ги избегнете

Ако анемията не се лекува навреме, тя може да доведе до сериозни усложнения.

Продължителният недостиг на кислород може да причини увреждане на важни органи като сърцето и мозъка. Хората с тежка анемия могат да развият и сърдечна недостатъчност, тъй като сърцето се натоварва допълнително в опит да достави повече кислород на тъканите. 

При бременните жени анемията увеличава риска от преждевременно ражданеи ниско тегло на новороденото.

Други усложнения включват постоянна умора, слабост, затруднено съсредоточаване и повишен риск от инфекции. Ето защо е важно анемията да се диагностицира и лекува навреме, за да се предотвратят тези усложнения.

Често задавани въпроси

  • Какви храни са подходящи за предотвратяване и лечение на анемия?

    Храни, богати на желязо, като червено месо, риба, спанак, леща, боб и яйца, са подходящи за предотвратяване и лечение на анемия. Включването на витамин C в диетата също помага за усвояването на желязото.
  • Как се свързва анемията с бременността?

    По време на бременност нуждите от желязо и фолиева киселина нарастват, което увеличава риска от развитие на анемия. Анемията по време на бременност може да увеличи риска от преждевременно раждане, ниско тегло на бебето при раждане и други усложнения за майката и бебето.
  • Какви медикаменти могат да предизвикат анемия?

    Някои лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), антипсихотици и антибиотици, могат да доведат до анемия, като повлияят на производството на червени кръвни телца или причинят загуба на кръв.
  • Какви са рисковете от анемия при деца?

    Анемията при децата може да доведе до забавяне на растежа, затруднения в развитието на когнитивните способности и намалена имунна функция. Ето защо е важно да се диагностицира и лекува навреме.