10+ причини за суха кашлица и как да се справите с тях
Кашлицата е защитен механизъм, който води до отстраняване на секрети и почистване на горните дихателни пътища.
Най-често този механизъм е стимулиран от химични или механични дразнители на нервните рецептори в дихателните пътища, които изпращат сигнал до кашличния център в продълговатия мозък. Оттам се изпраща нов нервен импулс към дихателните мускули, които изпълняват кашличния рефлекс.
Най-често разделяме кашлицата на два типа - влажна и суха. В тази статия обръщаме внимание на втората, като ще разгледаме причините за суха кашлица и как да се справим с нея.
Какво е суха кашлица?
Сухата кашлица е по-продължителна и по-мъчителна от влажната кашлица за пациентите. Разликата между двата вида кашлица е, че при сухата кашлица не се отделят храчки или секрет, поради което тя е често разпозната като непродуктивна кашлица.
Симптомите на суха кашлица варират в зависимост от причината, но могат да включват следното:
- Гъделичкащо дразнещо усещане в гърлото;
- Усещане, сякаш нещо е заседнало в гърлото, което не се облекчава от кашлица;
- Повишен задух и хрипове;
- Мъчителна кашлица, която може да причини дразнене и да доведе до болка в междуребрените мускули;
- Други подобни на настинка симптоми.
Желателно е при нетипични симптоми на кашлица да се консултирате с лекар или със специалист УНГ.
Причини за суха кашлица
Причините за суха кашлица могат да бъдат много и най-различни. Те могат да предизвикват кашлица с различна продължителност, тежест на изява и различна степен на повлияване от лекарства.
В последно време обструктивната сънна апнея (OSA) все повече се признава като причина за хронична кашлица. Това е само пример, индикиращ широката гама от потенциални източници на суха кашлица.
Тук е важно да се уточни, че в зависимост от продължителността й, кашлицата при възрастни може да се класифицира на:
- Остра: продължава до 3 седмици. Тя се дължи най-често на остри вирусни инфекции на горните дихателни пътища (ГДП) или може да се дължи на вторично остро сърдечно-белодробно заболяване.
- Подостра: с продължителност между 3 и 8 седмици. Този вид кашлица е свързан с прекарано заболяване на ГДП и най-често преминава без лечение с времето. Може да се появи като вторичен симптом на бактериален синуит или астма.
- Хронична: с давност над 8 седмици. Тя се появява при влошаване на състоянието при Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), астма или дълготрайно излагане на химични дразнители. Такива от околната или работната среда в комбинация или без наличие на гастроезофагеална рефлуксна болест.
Продължителността на една кашлица е важна за диагностицирането и съответно, правилното й лекуване.
В следващите редове ще разгледаме някои от основните причини за суха кашлица.
Респираторни инфекции
Сухата кашлица, която е особено трудна за излекуване, може да бъде симптом на инфекции на дихателните пътища.
Инфекциите на горните дихателни пътища обикновено се причиняват от вируси като COVID-19, обикновена настинка, грипи респираторен синцитиален вирус (RSV). Поради спецификата на някои тези заболявания, сухата кашлица може понякога да е съпътствана от болки в гърлото.
Долните дихателни пътища също могат да бъдат засегнати и обикновено инфекциите се дължат на по-сериозни вируси или бактерии. Пневмония и бронхитса примери за подобни инфекции. В някои случаи COVID-19 може да се разпространи и в долните дихателни пътища.
По време на активната инфекция кашлицата може да е мокра. Може да имате и други симптоми, като треска, хрема и възпалено гърло.
Сухата кашлица обаче може да продължи няколко седмици след преминаване на инфекцията. Това се нарича постинфекциозна кашлица, която е най-често нощем, суха мъчителна и води до влошаване качеството на живота на пациентите.
Коклюшът, познат още като магарешка кашлица или Bordetella pertussis, е друга респираторна инфекция, която може да причини силна кашлица.
Заболяването се характеризира с кашлица над 2 седмици и типичен свирещ шум при вдишване. Основният симптом са тежки пристъпи на кашлица, които понякога завършват със звук "ух". Тези епизоди на кашлица могат да продължат до три месеца и имат тенденция да се влошават през нощта.
Астма
Хроничната суха кашлица може да се появи като преобладаващ симптом или дори като единствен симптом при пациенти с астма.
При по-голямата част от пациентите с астма сухата кашлица често се проявява основно през нощта.
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) се явява като причина за хронична кашлица при около 40% от пациентите с оплаквания от суха кашлица.
Следователно ГЕРБ трябва да се разглежда като причина за суха кашлица при пациенти с оплаквания от чести стомашно-чревни проблеми, свързани с киселини и регургитация (връщане на храна).
Дисфункция на гласните струни и хронична кашлица
Пациентите с дисфункция на гласните струни обикновено имат странен звук при дишане (стридор) и липса на гласа или неговото спадане (дисфония).
Пациентите с тези симптоми изпитват епизодично, неконтролируемо стесняване на гласните гънки по време на вдишване, като задухът и кашлицата са също понякога част от проявената симптопатика.
Алергии
Алергиите са честа причина за суха кашлица. Алергичната реакция възниква, когато имунната система на тялото ви възприема безвредно вещество като опасно и се опитва да се пребори с него.
Честите алергени от околната среда включват полени, пърхот от домашни любимци и мухъл. Алергиите към тези вещества мога да се влошат през определени сезони, наречени сезонни алергии или сенна хрема.
Други симптоми на сезонни алергии включват кихане, запушен нос и сърбящи очи.
Белодробно заболяване
Кашлицата може също да бъде симптом на белодробно заболяване като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
При ХОББ стените на дихателните пътища и въздушните торбички (алвеолите) в белите дробове са увредени. Това намалява способността на пациентите да поемат въздух, когато дишат.
Често свързаната с ХОББ кашлица е суха, но понякога може да бъде и мокра. Недостигът на въздух е един от най-честите симптоми, които се появяват заедно с кашлицата.
Пушенето е основният рисков фактор за ХОББ, но високата експозиция на други токсини във въздуха може да повиши шансовете ви за развитие на ХОББ. Тези токсини включват пасивно пушене, химически изпарения и замърсяване на въздуха.
Лошо качество на въздуха
Дори и да не се развие белодробно заболяване, излагането на замърсители или дразнители във въздуха около нас може да доведе до провокиране на суха кашлица.
Например, раздранието може да произлиза от различни фактори като високите нива на замърсяване на въздуха в големите градове или вдишването на цигарен дим от непушачи (т.нар. пасивно пушене). Това е така, защото дразнителите във въздуха предизвикват възпаление в дихателните пътища и кашлицата възниква като защитен рефлекс.
Хората с астма са особено предразположени към тези дразнители.
По-рядко срещани причини за суха кашлица
Сухата кашлица може да се дължи на различни причини и да съпътства други заболявания.
Ето някои от по-рядко срещаните източници на суха кашлица:
- Неастматичен еозинофилен бронхит (NAEB): състояние, което причинява възпаление на дихателните пътища и суха кашлица, но не и други симптоми на астма, като хрипове и стягане в гърдите.
- Някои лекарства: лекарства с рецепта като АСЕ инхибитори (лекарства за лечение и контрол на сърдечно-съдови заболявания) могат да причинят суха кашлица като страничен ефект.
- Рак на белия дроб: докато ракът не е честа причина за суха кашлица, повече от половината хора с рак на белия дроб изпитват хронична кашлица.
- Сърдечни проблеми: сърдечната недостатъчност може да доведе до белодробен оток, който причинява натрупване на твърде много течност в белите дробове и създава подуване на дихателните пътища, за да предизвика кашлица
Понякога хората живеят с хронична кашлица без видима причина, която медицинските специалисти наричат хронична идиопатична кашлица, хронична рефрактерна кашлица или синдром на свръхчувствителност към кашлица.
Именно затова правилната диагностика е ключова стъпка за излекуването на сухата кашлица.
Как да се диагностицира причината за суха кашлица
Важно е диагнозата и лечението винаги да бъдат определени от лекар, тъй като неправилно поставената диагноза или самодиагностицирането от пациента би могло да доведе до влошаване на симптомите и неправилно лечение.
Лекарят или УНГ специалистът следва следните основни стъпки при провеждане на прегледа.
Анамнеза
Анамнезата представлява медицинската история на пациента. Лекарят преглежда данните за здравословното състояние на пациента, включително появата на заболяването и неговото развитие.
По време на този диагностичен метод, лекарят разглежда фактори като:
- Продължителност на кашлицата (остра, подостра или хронична);
- Наличие на допълнителни симптоми като храчки, задух, киселини или болки в гърдите;
- Време на появата на кашлицата (през деня или нощем);
- Връзка с физическа активност, хранене или околна среда;
- Наличие на алергии, астма или хронични белодробни заболявания;
- Излагане на дразнители (тютюнев дим, химикали);
- Прием на лекарства;
- Пътувания или контакт с инфекциозни болни.
Целта на анамнезата при сухата кашлица е да се открие повече информация за естеството на кашлицата и възможните причини.
Физикален преглед
При тази стъпка на диагностиката се извършва преглед на пациента.
За да прецени състоянието ви, лекарят прави преглед на:
- Гърлото и сливиците за възпаления или инфекции;
- Гърдите с помощта на стетоскоп за наличие на хрипове, свистене или други звуци, свързани с белодробни заболявания;
- Носната кухина за признаци на синуит или стичане на секрет в гърлото.
По този начин, медицинското лице, което ви лекува, може да придобие по-добра представа за състоянието на кашлицата.
Диагностични тестове
При необходимост лекарят назначава изследвания и диагностични тестове.
Сред тестовете, които могат да бъдат назначени, са:
- Рентгенография на гръдния кош;
- Функционални тестове на белия дроб;
- Носна и фарингеална ендоскопия;
- Алергологични тестове;
- Тестове за киселинен рефлукс;
- Изследвания на кръв.
След определяне на причината лекарят назначава подходящо лечение и може да препоръча последващи посещения за наблюдение на ефекта от терапията.
Важно е да се подхожда индивидуално към всеки пациент и при липса на ясна диагноза да се разгледат и възможни редки състояния.
Домашни средства за облекчаване на суха кашлица
При суха кашлица има няколко изпитани средства, които можем да приложим в домашни условия, за да облекчим дискомфорта.
Някои от домашните продукти, които помагат при суха кашлица са:
- Мед: богат на витамини и антиоксиданти, медът има облекчаващ ефект за сухата кашлица. Той може да намали раздразнение в гърлото, да пречисти дихателните пътища и да подпомогне имунната система. Медът се препоръчва за възрастни и деца над 1 година, като може да бъде използван в съчетание с течности като топла вода, билкови чайове или сок от прясно изцеден лимон.
- Куркума: съдържа куркумин - вещество, което може да има противовъзпалителен и антивирусен ефект. Именно това прави куркумата ефективна при различни инфекции на дихателните пътища и при симптоми като суха кашлица, особено в комбинация с мед и джинджифил.
- Джинджифил: това растение подпомага имунната система, облекчава възпалението на гърлото и намалява кашлицата. Освен пресен или стрит на прах, джинджифилът може да се консумира и при сваряването на няколко резенчета от растението за приготвянето на лечебен чай.
- Корен от бяла ружа: билка с противовъзпалително и антибактериално действие, която най-често се намира в сиропи за кашлица и таблетки за успокояване на суха кашлица. Коренът от бяла ружа има благоприятен и успокояващ ефект върху кашлицата, като намалява раздразнението в гърлото.
- Мента: съдържа ментол, който има антисептични и противовъзпалителни ефекти. Това вещество потиска нервните рецептори и намалява кашличния рефлекс. Ментата може да бъде консумирана под формата на ментов чай, етерично масло от мента или ментови таблетки за смучене.
- Капсаицин: съединение, което се съдържа в лютите чушки и придава тяхната пикантност. Притежава мощни антиоксидантни и обезболяващи свойства, с които да намали кашлицата, а също така и да разреди секрета при влажна кашлица. Капсаицинът най-добре се приема във формата на екстракт от съединението или на лют червен пипер на прах. Този вид пипер спомага и усвояването на куркумин.
Пречистването на дихателните пътища също така е важна част от терапията на сухата кашлица. В този процес инхалациите с етерични масла и използването на пречиствател или овлажнител на въздух могат да бъдат полезни, като има дори комбинирани продукти.
Медикаменти за лечение на суха кашлица
В случаи, когато сухата кашлица е по-сериозна и домашното лечение не помага, медикаментите са нужна част от лечението.
Медикаментите за лечение на суха кашлица могат да се класифицират няколко групи:
- Противокашлични средства (антитусиви): това са лекарства, които потискат кашличния рефлекс. Те се разделят на два типа. Първият вид са така наречените централно действащи антитусиви, като кодеин и декстрометорфан, се включват в състава на сиропиили комбинирани таблетки с парацетамол или ибупрофен. Периферно действащи антитусиви са вторият вид и тепотискат нервните рецептори в дихателните пътища.
- Бронходилататори: използват се при кашлица, причинена от бронхоспазъм (астма, ХОББ). Популярни групи бронходилататори са бета-2 агонисти (салбутамол) и антихолинергици (ипратропиум бромид).
- Антихистамини: подходящи при алергична кашлица или кашлица, свързана със стичане на секрет. Примери за антиалергични лекарствени средства са лоратадин или левоцетиризин.
- Антиациди и инхибитори на протонната помпа: използват се при гастроезофагеален рефлукс, който причинява кашлица. Веществата омепразоли и езомепразол са характерни за този вид лекарства.
- Назални деконгестанти и назални спрейове: помагат при кашлица, причинена от стичане на секрет в гърлото. Примери на тази група са лекарствени продукти с вещества като оксиметазолин или ксилометазолин. Съществуват и комбинирани таблетки от деконгестант (отбъбваща назалната лигавица съставка) и противоалергична съставка.
- Кортикостероиди: прилагат се при тежки случаи на алергична или астматична кашлица. Те могат да бъдат инхалаторни (будезонид, флутиказон) или орални като преднизон, който е предназначен само за краткосрочно лечение.
- Антибиотици: назначават се само при доказана бактериална инфекция (например при бактериален бронхит или пневмония).
- Билкови препарати: могат да се използват за успокояване на лигавицата на дихателните пътища. Чайовеи сироп с мед и лимон могат да бъдат полезни. Растителни продукти с екстракти от теснолист живовляк, мащерка или слез са също отлични средства за облекчаване на кашлицата.
Лечението на суха кашлица зависи от причината и трябва да бъде предписано от лекар. Самолечението може да доведе до усложнения или да прикрие симптоми на сериозни заболявания.
Кога да потърсите медицинска помощ
Сухата кашлица обикновено спира сама.
Въпреки това, ако кашлицата ви е придружена от следните симптоми, най-добре посетете вашия лекар:
- Затруднено дишане или поемане на дъх;
- Хрипове;
- Болка в гърдите;
- Болка в гърба;
- Треска;
- Втрисане.
Сухата кашлица може да продължи месеци и може да бъде изтощителна, както и мъчителна. Също така, посетете Вашия лекар, ако кашлицата Ви се влоши или не изчезне напълно след 2 месеца.
Често задавани въпроси
Как да различа сухата кашлица от влажната?
Сухата кашлица не отделя храчки, докато влажната е придружена от секрети.Може ли сухата кашлица да бъде причинена от алергии?
Да, алергиите към прах, полени и животински пърхот често предизвикват суха кашлица.Какви домашни средства могат да облекчат сухата кашлица?
Топли напитки, овлажняване на въздуха и избягване на дразнители могат да помогнат.
Validate your login
Вход
Регистрация