Ползи и вреди от слънцето

Слънчевата светлина е основен източник на живот. Благодарение на нея растенията растат, организмите се развиват, а човешкото тяло произвежда така необходимия витамин Д. 

Но както всяка сила в природата, така и слънцето има своята „тъмна страна“. Вреди от слънцето могат да се появят при прекомерно излагане или неправилна защита. Балансът между положителни ефекти на слънцето и потенциални рискове е ключов за поддържането на здравословен начин на живот. 

В тази статия нашите фармацевти ще ви запознаят с основните ползи от слънцето и рисковете, които крие прекомерното излагане на слънчеви лъчи. Те ще ви дадат съвети и как да се възползвате от него безопасно и разумно.

Жена се радва на слънчевите лъчиЖена се радва на слънчевите лъчи

Ползи за здравето от слънчевата светлина

Излагането на слънце е жизненоважно за човешкото здраве, когато се извършва разумно и в подходящи часове от деня. 

Най-важната полза, която повечето хора асоциират със слънцето, е производството на витамин D - есенциален витамин, който се синтезира в кожата под действието на UVB лъчите. Витамин D играе ключова роля за костното здраве, като подпомага усвояването на калций и фосфор и участва в правилното функциониране на имунната система.

Освен това слънчевата светлина има благоприятен ефект върху психичното здраве. Под въздействие на светлината се активира продукцията на серотонин - невротрансмитер, свързан с усещането за спокойствие, фокус и добър тонус. Това обяснява защо много хора страдат от потиснато настроение и депресивни епизоди в месеците с по-малко светлина.

Слънцето е отговорно и за циркадните ритми. Това е вътрешният биологичен часовник, който диктува кога да се събуждаме, кога да спим и кога да сме най-продуктивни. Излагането на слънчева светлина в ранните часове на деня подпомага синтеза на мелатонин през нощта - хормонът на съня, който отговаря за дълбокия и възстановителен сън.

На ниво кожа, умереното излагане на слънце може да има антибактериални свойства, като в някои случаи помага за облекчаване на кожни проблеми като акне, себореен дерматит или псориазис. Този ефект обаче е краткотраен и зависи от индивидуалната реакция на кожата и общото състояние на организма.

Какви рискове крие прекомерното излагане на слънце?

Макар и да носи редица ползи, прекомерното излагане на слънчева светлина може да има сериозни и дългосрочни последствия за организма. 

Най-непосредственият риск са слънчевите изгаряния вследствие от прекалено силно UV облъчване. В зависимост от интензивността, изгарянията могат да причинят болка, зачервяване, мехури и лющене на кожата, а в по-тежки случаи и дехидратация, повишена температура и общо неразположение.

Продължителното излагане на ултравиолетова светлина ускорява фотостареенето - процес, при който кожата губи своята еластичност, изтънява се, образуват се дълбоки бръчки и пигментни петна. Това преждевременно стареене е необратимо и се различава от естествения процес на остаряване, тъй като е пряко свързано с увреждане на ДНК в клетките на кожата.

Най-сериозният дългосрочен риск обаче е свързан с диагнозата рак на кожата. Ултравиолетовите лъчи увреждат ДНК в кожните клетки, като това може да доведе до мутации и развитие на базоцелуларен, плоскоклетъчен или меланом - най-агресивната форма на рак на кожата. Особено уязвими са хората със светла кожа, лунички, анамнеза за чести изгаряния в детска възраст или фамилна обремененост.

При някои хора се наблюдава слънчева алергия - имунна реакция към UV лъчи, която се проявява с обрив, сърбеж, зачервяване и дори подуване на кожата. Най-често се засягат зоните, които рядко са изложени на слънце - деколтето, раменете, вътрешната част на ръцете.

Жена със слънчево изгаряне на раменетеЖена със слънчево изгаряне на раменете

Влияние на слънцето върху очите и имунната система

Слънчевата светлина има пряко въздействие не само върху кожата, но и върху очите и имунната система. Умереното излагане на слънце подпомага имунната система, но при липса на защита слънчевите лъчи могат да увредят зрението и да предизвикат хронични очни заболявания.

Слънцето играе ключова роля в поддържането на нормалната функция на имунитета. Благодарение на синтеза на витамин Д се подпомага производството на антимикробни пептиди - молекули, които унищожават патогени и така помагат на организма да се справи с вируси, бактерии и гъбички. Витамин D се свързва още с по-нисък риск от автоимунни заболявания и хронични възпалителни процеси.

Увреждане на очите от слънцето също е реален риск, особено при деца и хора, които прекарват дълго време навън без очила със защита от UVA и UVB лъчи. 

Продължителното излагане без подходящи предпазни средства може да причини увреждане на ретината или катаракта (перде на окото). В някои случаи то може да доведе и до т.нар. фотокератит, представляващ временно възпаление на роговицата, което се усеща като „пясък в очите“ и е съпроводено със силна светлочувствителност.

Как да се възползвате от слънцето безопасно?

Слънчевата светлина носи много ползи, но за да ѝ се радваме без риск, трябва да подхождаме разумно. Важното е да намерим баланса - достатъчно време на слънце, за да си набавим нужните ефекти, но не толкова, че да навредим на кожата, очите или здравето като цяло.

Най-доброто време за слънчеви бани е сутрин до 10:30 ч. и следобед след 16:30 ч., когато слънчевите лъчи не са толкова интензивни. 

Излагането за 10 до 20 минути дневно без слънцезащитен крем е напълно достатъчно за синтез на витамин D, особено ако кожата е по-светла. 

При по-продължително стоене на открито е задължително използването на слънцезащита с широк спектър на действие, която предпазва от фотостареене, слънчеви изгаряния и развитие на по-сериозни заболявания.

Препоръчва се допълнителна естествена защита от слънце като носене на шапка с широка периферия, слънчеви очила и дрехи с дълъг ръкав от леки, дишащи материи.

Хидратацията на кожата също играе ключова роля - както вътрешно чрез прием на вода, така и външно чрез използване на подходяща козметика след излагане на слънце. Това подпомага възстановяването на бариерната функция на кожата и намалява риска от дехидратация и кожни проблеми.

Слънцето е естествен и безплатен източник на енергия, положителни емоции и физиологично равновесие, но когато се подценява, то се превръща в риск. Затова здравословният начин на живот включва не избягване на слънцето, а умението да го използваме умерено, разумно и информирано.

Жена с шапка и рокляЖена с шапка и рокля

Често задавани въпроси

  • Вреди ли слънцето при облачно време?

    Да - до 80% от UV лъчите преминават през облаците. Дори в облачно време съществува риск от увреждане на кожата, затова слънцезащитата остава важна.