Как да се справите с подсичане при бебе
Подсичане при бебе се проявява доста често и изисква по-внимателни грижи. Необходимо е то да се облекчи и предотврати, тъй като може да крие опасност от развитие на бактериална или гъбична инфекция.
В следващите редове фармацевтите на Аптека Нове Фарм разказват всичко за подсичането, какви са причините и как да се справите със симптомите.
Какво представлява подсичането
Подсичането при бебе представлява вид възпаление, предизвикано от влага и топлина. То се изразява в зачервяване, раздразнение или ситен обрив най-често в областта на пелените, гънките, крачетата и други деликатни зони.
При по-сериозни случаи, може да се появят кожни лезии или мехури по засегнатата кожа. В резултат, бебетата често плачат, неспокойни са, изпитват силен дискомфорт и се будят често през нощта.
Кои са най-честите причини за подсичане при бебетата
Бебето носи памперс от самото раждане до близо двегодишна възраст и неговата кожа е ранима заради постоянния си контакт с мокрите и изцапани пелени. Това налага честата им смяна, като кожата на бебето трябва да бъде почистена и добре подсушена.
Друга причина за подсичане при бебе е триенето на кожата с памперса. Той не бива да е много стегнат, като по този начин ще се избегне евентуално раздразнение.
Смяната на друга марка пелени също може да доведе до дискомфорт и евентуално подсичане. Някои мокри кърпички за бебета, перилни и избелващи препарати, както и нова марка козметични продукти, също могат да предизвикат дразненеи подсичане.
Понякога причината за поява на подсичане е въвеждането на нова храна, което води до промяна в съдържанието и честотата на изхожданията.
Подсичане на бебето се появява и когато то страда от диария, a приемът на антибиотици също така увеличава риска от раздразнения.
Признаци и симптоми на подсичане
За признак на подсичане говорим при всяко, макар и леко, зачервяване на кожата на бебето.
Друг ключов симптом е ситният обрив, който най-често се появява под памперса, но може да се появи и на други места и гънки по телцето на бебето.
При по-сериозно подсичане, кожата на бебето е силно зачервена, дори топла, и е възможно да се появят мехури.
Може ли да се предотврати подсичането
Най-сигурният начин за избягване на подсичане е поддържането на бебешката кожа, а именно тя да бъде чиста и суха. Необходима е честа смяна на пелените, тъй като влагата допълнително раздразва кожата на бебето. Старателното измиване дупето на бебето и гънките с вода, както и подсушаването с мека памучна кърпа, са също полезни начини за предотвратяване на появата подсичане.
При възможност, оставяйте бебето за няколко минути без памперс. По този начин кожата ще диша и това ще ѝ се отрази благоприятно. Не забравяйте да измивате старателно ръцете си преди или след смяна на памперса.
Пелените, както и дрехите на бебето, не бива да бъдат стегнати и опънати. В противен случай се увеличава риска от триене и подсичане.
Как се лекува подсичане при бебе
При налично подсичане е необходимо то да се лекува, за да се облекчи и успокои възпалената кожа и да бъде предотвратена евентуална бактериална или гъбична инфекция.
Един от основните начини за справяне с подсичане са специално предназначените кремове за целта. Тези продукти съдържат цинков оксид и витамини, чиято задача е да успокоят раздразнената кожа и да се справят с възпалението. Специално създадени за лечение и предпазване на нежната бебешка кожа от подсичане, кремовете защитават от агресивното действие на урината и изпражненията и осигуряват необходимата хидратация.
Обикновено подсичането при бебепреминава за 3-4 дни. В случаи, когато обривът не е преминал, кожата не изглежда здрава или бебето е вдигнало температура, е необходимо да се направи медицинска консултация с лекар. Той ще изпише и назначи съответно лечение.
Домашни средства за обрив от пелени
Най-доброто и изпитано домашно средство за лечение на обрив от пелени е майчината кърма. Необходимо е да накапете няколко капки върху засегнатата кожа и да изчакате да изсъхне, след което да поставите нова пелена.
Друго, не по-малко ефективно средство, е киселото мляко. За предпочитане са домашно произведените млека, защото е важно в тях да няма добавена захар. Използвайте киселото мляко, за да слой върху подсечената кожа. При смяна на пелената старателно почиствайте остатъците.
Екстрактът от невен е друго средство за обрив от пелени, което със своите противовъзпалителни и антимикробни свойства, способства заздравяването на кожата.
Бебешка козметика за подсичане без рецепта
В аптечната мрежа се предлага голямо разнообразие от бебешка козметика за подсичане. Налични са различни видове кремове против подсичане като крем при подсичане и кожни раздразнения, спрейове и пудри.
Изборът на един или друг продукт зависи от индивидуалните нужди и проблеми, които искате да решите. Разбира се, при известни притеснения или съмнения, може да се консултирате със лекар, който да даде препоръки и назначи лечение.
Лекарства с рецепта за тежко подсичане
При случай на тежко подсичане, бактериална или гъбична инфекция, температура, е необходимо да се посети лекар, който да отпусне съответните лекарства с рецепта за лечение.
Обикновено в тежките случаи се предписват кортикостероидни препарати, които се отпускат само срещу рецепта в аптеките.
Съвети за грижа за бебе с подсичане
Когато бебето е с подсичане се изискват по-внимателни грижи, тъй като то често е неспокойно. За да се облекчи състоянието на бебето е необходимо да се погрижим за кожата му.
В допълнение на по-рано споменатите съвети за превенция, ето още няколко начина за грижа за бебето:
- Измивайте дупето на бебето с течаща вода и неутрален сапун. Също така може да се използва и отвара от лайка, с мек тампон нанасяйте върху проблемните места.
- Подсушавайте внимателно с мека памучна кърпа, без търкане, а с леко потупване.
- При възможност оставяйте кожата на бебето да диша за известно време. Преди поставяне на пелената, с леки и нежни движения внимателно втрийте малко количество крем върху проблемните зони.
- Дрешките и памперса на бебето не трябва да бъдат стегнати и опънати, а да позволяват на кожата да диша.
При притеснения относно състоянието на вашето дете, не се колебайте да се консултирате с педиатър.
Често срещани митове за подсичането и обрива от пелени
Често срещаният мит за подсичане и обрив от пелени е, че те могат да предизвикват дерматит, както и раздразнение на деликатната бебешка кожа.
Използването на качествени продукти е ключово, за да се избегне раздразнение от пелената, като правило е да се избягва продължителен контакт с мокрите и изцапани пелени и те да се сменят често.
Често задавани въпроси
Колко дълго продължава подсичането при бебе?
Обикновено подсичането при бебе продължава три до четири дни.
Синтетичните материи могат ли да предизвикат подсичане?
Да, определено биха могли да предизвикат подсичане и раздразнение. Избирайте материи от памук и лен.Плодов сок от портокал може ли да раздразни кожата на бебето?
Да, възможно е, тъй като плодовия сок е по-киселинен.Кога да потърсите медицински съвет?
При случаи когато обривът се е увеличил след 3-4 дни, кожата е раздразнена и сълзи или бебето е с висока температура, се налага консултация с лекар и следване на предписаното от него лечение.
Validate your login
Вход
Create New Account