Глисти при децата: заразяване, симптоми и лечение

Знаете ли, че женският глист може да снесе до 10 000 яйца само за една нощ? Яйцата могат да останат жизнеспособни върху различни повърхности до 3 седмици, което е основната причина заразяването да е толкова лесно и да създава потенциала за масова инфекция.
В Европа такава мащабна инфекция е имало по време на Средновековието, когато липсата на хигиена и примитивните санитарни условия са довели до масово разпространение на глисти сред всички социални слоеве, включително кралските дворове.
В наши дни близо 25 % процента от световното население страда от паразитни инфекции, а 17% от тях са деца. Най-често срещаните паразити при децата са чревните хелминти, познати ни още като глисти.
Какви видове глисти съществуват, как да разпознаем симптомите и има ли превенция срещу тях, разказват нашите фармацевти.
Какво представляват глистите?
Глистите са паразитни червеи, които заразяват тялото и най-често намират убежище в храносмилателната система. Най-разпространени са при деца, тъй като лесно се предават в среда, където има контакт с почва, замърсени предмети или заразена храна.


Заразяването с глисти обикновено става чрез поглъщане на техните яйца или ларви, които се намират в замърсена вода, почва, храна или върху мръсни ръце. След попадане в организма, паразитите се развиват в червата и започват да се размножават, като понякога могат да мигрират и към други органи.
Глистите имат различна форма и размер, като някои са микроскопични, а други могат да се видят с невъоръжено око или дори да достигнат няколко метра дължина. Те се хранят с хранителните вещества от организма на гостоприемника, което може да доведе до недохранване, анемия и храносмилателни проблеми.
Макар че глистната инфекция може да протича без симптоми, при по-сериозни случаи може да доведе до стомашни болки, загуба на тегло, хронична умора и дори проблеми с усвояването на хранителните вещества.
Видове глисти, които засягат децата
Въпреки че този вид паразити се обединяват от наименованието глисти, се разграничават отделни видове, които причиняват различни симптоми.
1. Острици (Enterobius vermicularis)
Остриците са най-разпространените паразитни червеи, засягащи децата. Те са малки, бели и с дължина около 1 см.


Женските острици снасят яйцата си в перианалната област (около ануса), което предизвиква силен сърбеж, особено нощем. Децата лесно разнасят инфекцията чрез мръсни ръце, дрехи, играчки и повърхности.
2. Глисти (Ascaris lumbricoides)
Аскаридите са големи паразити, достигащи до 30 см дължина. Те заразяват червата, но техните ларви могат да мигрират през кръвообращението към белия дроб, причинявайки кашлица и дихателни проблеми.
Инфекцията се разпространява чрез замърсена почва, храна или вода, съдържаща яйца на паразита.
3. Камшичести червеи (Trichuris trichiura)
Този вид паразити обикновено се срещат при лоши хигиенни условия и се заразяват чрез консумация на заразени храни или вода.
Те се прикрепят към чревната стена, което може да доведе до диария, анемия и забавен растеж при децата.
4. Анкилостоми (Ancylostoma и Necator americanus)
Тези паразити проникват през кожата (най-често при ходене бос по заразена почва) и навлизат в кръвообращението, достигайки белите дробове и след това червата.
Те се хранят с кръвта на гостоприемника, което води до анемия, умора и недохранване.
5. Тении (Taenia species)
Тениите са дълги, лентовидни паразити, които заразяват хората чрез консумация на недобре сготвено месо (говеждо или свинско), съдържащо ларви на паразита.
Те могат да причинят загуба на тегло, болки в корема и проблеми с храносмилането.
6. Токсокари (Toxocara canis и Toxocara cati)
Това са паразити, които обикновено се срещат при кучета и котки, но могат да заразят и деца чрез контакт със заразена почва или животински изпражнения. Те могат да мигрират към черния дроб, очите и мозъка, причинявайки по-сериозни усложнения като възпаления и неврологични проблеми.
Въпреки че не е изключено заразяването с всеки един вид, остриците, аскаридите и камшичестите червеи са сред най-често срещаните причини за глистни инфекции при децата.
Как се заразяват децата с глисти?
Децата са особено податливи на заразяване с глисти поради фактът, че любопитството им доминира над спазването на хигиенни навици.
Основният начин на заразяване е поглъщането на яйца или ларви на паразитите, които се намират в околната среда. Това се случва най-често чрез замърсени ръце - яйцата на паразитите могат да се задържат под ноктите и лесно да попаднат в устата, особено ако детето не измива ръцете си след игра навън или след контакт с животни.
Храната и водата също могат да бъдат източник на зараза, особено ако плодовете и зеленчуците не са добре измити, а месото не е сготвено достатъчно добре. Яйцата на някои глисти могат да оцелеят в почвата с месеци и да попаднат в хранителните продукти.
Остриците, освен, че са най-често срещаният вид паразити при децата, са и най-лесно разпространимите в семейната среда. Когато детето се почесва в областта на ануса, яйцата могат да останат по ръцете и да се пренесат върху дрехи, спално бельо и играчки. Това прави заразяването в затворени пространства като детски градини и училища изключително лесно.
Контактът с домашни любимци също крие риск, особено ако животните не са редовно обезпаразитявани. Докосването на козината, играта с животни и целуването на домашни любимци може да доведе до поглъщане на яйца на паразити.
Рискови фактори за заразяване с глисти
Заразяването с глисти е по-често срещано в определени условия, които благоприятстват разпространението на паразитите.
Лошата хигиена е основният рисков фактор, тъй като яйцата на глистите могат да се задържат върху ръцете, под ноктите, по играчките и върху различни повърхности. Децата, които често поставят предмети в устата си или не мият ръцете си редовно, са изложени на по-висок риск.


Контактът със замърсена почва и вода също увеличава вероятността от инфекция. Игри в пясъчници, градинарство без ръкавици или пиене на замърсена вода могат да доведат до попадане на паразитни яйца в организма, а животът в претъпкани условия, особено в детски градини и училища, само улеснява предаването на глистите от дете на дете.
Липсата на термична обработка на храната е друг рисков фактор. Суровото или недобре сготвено месо, както и неизмити плодове и зеленчуци, могат да съдържат яйца на паразити.
Домашните любимци, както вече споменахме, могат да бъдат преносители на паразити, ако не са редовно обезпаразитявани. Добре е след контакт с тях ръцете да се измиват със сапун.
Предприемането на превантивни мерки като поддържане на добра хигиена, правилно съхранение и обработка на храната и редовно обезпаразитяване на животните значително намалява риска от заразяване.
Симптоми на глистна инфекция при деца
Глистната инфекция при деца често остава незабелязана в началните етапи, тъй като много от симптомите могат да бъдат леки и неспецифични. В зависимост от вида на паразита и тежестта на инфекцията, оплакванията могат да варират – от болка в корема до по-сериозни здравословни състояния.
Най-често срещаните симптоми на глистна инфекция при децата включват:
- Сърбеж около ануса – особено при острици, които снасят яйцата си нощем. Това често води до неспокоен сън и раздразнителност.
- Коремни болки и подуване – паразитите могат да причинят възпаление в червата и дискомфорт.
- Промени в апетита – някои деца губят апетит, докато други започват да ядат повече от обичайното.
- Отслабване и забавен растеж – глистите се хранят с хранителните вещества от организма, което може да доведе до недохранване.
- Гадене и повръщане – особено при по-тежки инфекции с аскариди.
- Диария или запек – паразитите могат да причинят чревни разстройства и променен ритъм на изхождане.
- Умора и раздразнителност – липсата на достатъчно хранителни вещества води до хронична умора, раздразнителност и дори проблеми с концентрацията.
- Тъмни кръгове под очите и бледа кожа – признак на анемия, особено при инфекции с анкилостоми, които се хранят с кръвта на гостоприемника.
- Кашлица и дихателни проблеми – при някои паразити като аскаридите, които преминават през белите дробове, може да се появи суха кашлица или задух.
- Неспокоен сън, скърцане със зъби нощем (бруксизъм) – някои изследвания свързват тези симптоми с паразитни инфекции, въпреки че механизмът не е напълно изяснен.
При продължителна или тежка инфекция могат да се появят усложнения като чревна непроходимост, тежка анемия и отслабена имунна система, което прави детето по-податливо на други заболявания. В такъв случай е добре състоянието да се наблюдава от лекар.
Ако детето проявява няколко от тези симптоми, е препоръчително да се направи консултация с лекар за диагностика и подходящо лечение.


Диагностика на глисти при деца
Диагностицирането на глистна инфекция при деца изисква лабораторни изследвания, тъй като симптомите често наподобяват други заболявания.
Най-често използваният метод е изследване на фекална проба, при което се установява наличието на яйца или ларви на паразити. Ключово при изследване е пробите да се вземат в няколко последователни дни, тъй като паразитите не отделят яйца постоянно и резултатите могат да са неточни при еднократно вземане на проба.
При съмнение за острици се използва анален тест с тиксо, при който се събират яйца от перианалната област сутрин преди измиване, докато в други случаи може да се направи кръвен тест, който открива повишени нива на еозинофили (вид бели кръвни клетки), свързани с паразитни инфекции.
При по-тежки случаи, особено при аскариди или тении, могат да се приложат рентгенови снимки, ултразвук или компютърна томография, ако има съмнение за усложнения като запушване на червата или миграция на паразитите към други органи.
Лечение на глистна инфекция при деца
Лечението на глисти при деца се провежда с антипаразитни лекарства, които убиват паразитите и предотвратяват тяхното размножаване. Най-често използваните медикаменти са мебендазол, албендазол и пирантел, като търговските наименования могат да варират.
Обикновено се прилага еднократна доза, която може да се повтори след две седмици, за да се елиминират новоизлюпените ларви. При по-тежки инфекции може да е необходимо по-продължително лечение под лекарски контрол.
Важно е всички членове на семейството да бъдат лекувани едновременно, особено при заразяване с острици, за да се предотврати повторно разпространение.
Наред с медикаментозното лечение е от изключителна важност и спазването на стриктна хигиена – редовно миене на ръцете, смяна на бельото и спалното бельо, почистване на дома и дезинфекция на повърхностите, за да се предотврати повторно заразяване.
Медикаменти против глисти и тяхната ефективност
Противоглистните медикаменти са основният метод за лечение на глисти при деца. Най-често предписваните лекарства за глисти са мебендазол, албендазол и пирантел, които действат, като парализират или унищожават паразитите, позволявайки на организма да ги изхвърли.


Мебендазол и албендазол са широкоспектърни антипаразитни средства, ефективни срещу аскариди, острици, анкилостоми и други глисти. Те спират усвояването на хранителни вещества от паразитите, което води до тяхната смърт. Пирантел парализира паразитите, което улеснява изхвърлянето им от организма.
Лечението обикновено включва еднократна доза, която може да се повтори след 10-14 дни, за да се елиминират ларвите, които са се излюпили след първия прием.
Антиглистните медикаменти са ефективни, но най-добрите резултати се постигат в комбинация със стриктна хигиена и превантивни мерки.
Домашни средства и профилактика на глисти
Освен медикаментозното лечение, съществуват и натурални средства, които могат да помогнат в борбата с глистите.
Пример за такива са чесънът, известен със своите антипаразитни свойства, както и тиквените семки, които също са ефективни срещу някои видове паразити, благодарение на съдържащото се в тях вещество кукурбитин, което парализира и унищожава глистите.
Подпомагането на храносмилателната система с куркума, папая и карамфил, създава неблагоприятна среда за паразитите. Със същото действие са чайове от пелин и вратига, традиционно използвани за прочистване на червата, които трябва да се прилагат с внимание, особено при деца.
Как да предотвратим разпространението на глисти в семейството?
Ако едно дете в семейството е заразено с глисти, рискът от предаване на паразитите на останалите членове е много висок. Затова е важно да се вземат бързи и ефективни мерки, за да се предотврати разпространението на инфекцията.
На първо място, всички членове на семейството трябва да мият ръцете си редовно, особено преди хранене, след използване на тоалетната и след контакт с домашни любимци. Ноктите трябва да бъдат изрязани късо, за да се предотврати задържането на яйца под тях.
Спалното бельо, дрехите и хавлиите на заразеното дете трябва да се перат на висока температура и да се сменят ежедневно. Важно е също така често да се почистват меките мебели, килимите и играчките, тъй като паразитните яйца могат да оцелеят върху различни повърхности дълъг период от време.
За деца, които имат острици и изпитват сърбеж в областта на ануса през нощта, е препоръчително да носят стегнато бельо, за да се предотврати разпространението на яйцата върху леглото и дрехите.
Тоалетната и банята трябва да бъдат редовно дезинфекцирани, особено тоалетната чиния, седалката и дръжките на вратите.
Ако в семейството има домашни любимци, те трябва да бъдат редовно обезпаразитявани, тъй като могат да бъдат преносители на някои видове глисти.
При заразяване с глисти е препоръчително цялото семейство да премине през лечение едновременно, за да се избегне повторно предаване на инфекцията. Спазването на тези мерки значително намалява риска от разпространение на паразитите и предпазва семейството от повторно заразяване.


Често задавани въпроси
Какви са страничните ефекти на антиглистните медикаменти?
Антипаразитните лекарства обикновено се понасят добре, но някои деца могат да изпитат лека диария, гадене, коремна болка или замаяност.Колко често трябва да се прави профилактика?
Ако детето посещава детска градина или има контакт с домашни любимци, лекарите препоръчват профилактично изследване и обезпаразитяване 1-2 пъти годишно, особено ако има симптоми или висок риск от заразяване.Опасни ли са глистите за здравето на детето?
В повечето случаи инфекцията не води до сериозни усложнения, но при продължително заразяване може да доведе до анемия, отслабена имунна система, храносмилателни проблеми и забавен растеж. При навременно лечение глистите се елиминират успешно.