Трябва ли да се приема фолиева киселина преди бременност
Бременността е особен период за всяка жена, който е наситен с емоции от всякакво естество. Най-важното, което всяка бременна жена иска да знае, е че всичко ще бъде наред.
Това обаче означава нейното здраве, както и на бъдещото бебе, да бъдат подсигурени още преди самата бременност.
Едно от първите неща, за които лекарите напомнят, е приемът на фолиева киселина преди зачеването. За какво е важна и наистина ли е необходима преди бременност, ще разкажем в настоящата статия.
Защо за бременните жени се препоръчва да приемат допълнително фолиева киселина
Фолиевата киселина, известна още като витамин B9, е изключително важна за всички, особено за бременните жени и тези, които планират бременност.
Този водоразтворим витамин играе важна роля в производството на нови клетки, включително червени кръвни телца, което е от съществено значение за репликацията на ДНК.
Приемът на достатъчно количество фолиева киселина по време на ранните етапи на бременността помага за предотвратяване на неврални дефекти при детето, като спина бифида (дефект на гръбначния стълб) и аненцефалия (сериозно състояние, при което голяма част от мозъка и черепа липсва).
Фолиевата киселина е ключова и за правилното развитие на плацентата, като подпомага растежа на тъканите на майката и детето.
Ролята на фолиевата киселина преди забременяване
Въпреки традиционните разбирания, един от най-важните моменти за прием на фолиева киселина се оказва периодът преди забременяването.
Препоръчва се жените да започнат прием на фолиева киселина поне един месец преди забременяване и да продължат през първия триместър от бременността. Това е така, защото множество ключови развития на плода, включително затварянето на невралната тръба, което се случва в първите 28 дни след зачеването, зависят от наличието на достатъчно фолиева киселина.
Това е структура в развиващия се ембрион, която впоследствие се развива в мозъка, гръбначния стълб и гръбначния мозък на детето, а този период на бременността е най-ключов за предотвратяване на дефекти на невралната тръба.
Както вече знаем, витамините изискват определено време за усвояване и натрупване в организма. Фолиевата киселина напълно влиза в това число, като дефицитът по време на тези важни начални етапи може да доведе до дефекти в невралната тръба, проблеми със сърдечната система и устната кухина (като разцепено небце).
По-високите нива на фолати в организма преди зачеването помагат също да се намали вероятността от преждевременно раждане.
Друга важна роля на фолиевата киселина е в процеса на клетъчно делене и е от съществено значение за синтеза на аминокиселини и образуването на нуклеинова киселина. Това е особено важно през първите седмици на бременността, когато се оформят всички основни органи на плода.
Освен всичко изброено, е доказано, че прием на фолиева киселина преди бременност може да има положително въздействие върху плодовитостта както при жените, така и при мъжете. Нормалните нива на фолиева киселина при жените могат да помогнат за подобряване на шансовете за зачеване и успешно захващане на ембриона към матката.
Ползи от фолиевата киселина: от опитите за забременяване до раждането
Ползите от фолиевата киселина по време на бременност се разкриват последователно през всеки етап, в който тя подпомага здравословното развитие на плода и здравето на майката.
Както вече споменахме, ползите от приема на фолиева киселина включват подобряване на здравето репродуктивната система и при двата пола. Витамин Б9 подпомага овулацията при жените и подготвя матката за имплантация на оплодената яйцеклетка, а това от своя страна увеличава шансовете за успешно забременяване.
Какво се случва после?
Първи триместър (от 1 до 13 седмица)
Ако в този период в тялото няма достатъчно фолиева киселина, това може да забави процеса на разделяне на клетките и изграждането на нови тъкани. Това, от своя страна, може да попречи на правилното формиране на една от първите и важни части на тялото – невралната тръба, която по-късно става мозъкът и гръбначният стълб.
За да се развият правилно главният мозък нагоре и гръбначният мозък надолу, е важно невралната тръба да се затвори правилно в четвъртата седмица от развитието.
Редовният прием на фолиева киселина помага за предотвратяване на тези дефекти и спомага за здравословното развитие на мозъка и гръбначния стълб на бебето.
Втори триместър (от 14 до 26 седмица)
През втория триместър, фолиевата киселина продължава да бъде важна за развитието на плода, като спомага за образуването на кръвни клетки и предотвратява анемията при бременните.
Тя играе роля в синтеза на ДНК и клетъчното делене, което е особено важно и през този период на бърз растеж на плода.
Трети триместър (от 27 до 40 седмица)
В последните месеци на бременността, фолиевата киселина помага в поддържането на здравословните нива на еритроцитите при майката, което е важно за предотвратяване на умора и анемия. Това е изключително важно за доброто състояние на майката по време на раждането.
Ползите от фолиевата киселина през целия период от опитите за забременяване до раждането са значителни. Поддържането на достатъчни нива на фолиева киселина е важно не само за предотвратяване на вродени дефекти, но и за поддържане на здравето на майката и правилното развитие на плода.
Колко време преди бременност се пие фолиева киселина
Приемът на фолиева киселина е безопасен начин женското да се подготви за предизвикателствата, през които минава за тези девет месеца.
Препоръчва се на жени в репродуктивна възраст да приемат ежедневно 400 микрограма (мкг) фолиева киселина. Тази доза е необходимо да се приема поне един месец преди зачеването и да продължи през цялата бременност, за да се осигури максимална защита от вродени дефекти.
Не трябва да се пренебрегват редовните прегледи при акушер-гинеколог, който освен да проследява бременността, ще помогне и с препоръки и насоки относно дозировката и продължителността на приема.
Това е особено важно, ако съществуват основания за притеснение или вече съществуващи здравословни състояния.
Трябва ли да комбинирате фолиевата киселина с други добавки
Действието на фолиевата киселина преди и по време на бременност може да бъде подпомогнато от други витамини, минерали и микроелементи, с помощта на които да се осигури една спокойна и безпроблемна бременност.
Именно на базата на това синергично действие се формулират и добрите хранителни добавки за бременни.
Особено важни допълнения към фолиевата киселина са следните витамини, минерали и хранителни вещества:
- Желязо: Желязото е важен минерал, който често се препоръчва заедно с фолиева киселина. То помага на тялото да произвежда хемоглобин - протеинът в червените кръвни телца, който транспортира кислород в тъканите. По време на бременността нуждите от желязо се увеличават значително, тъй като обемът на кръвта нараства, а предстоящото раждане и кръвозагубата, свързана с него, са допълнителна предпоставка за нуждата от този минерал.
- Калций: Калцият е важен за поддържането на здравината на костите и зъбите на майката, както и за поддържане на нормалното развитие на костната система на плода. Дефицитът на калций може да доведе до различни проблеми както за майката, така и за детето.
- Омега-3 мастни киселини: Омега-3 мастни киселини, особено DHA (докозахексаенова киселина), са важни за развитието на мозъка и очите на плода. Приемът на омега добавки може да подпомогне здравето на мозъка и да намали риска от преждевременно раждане.
- Витамин D: Витамин D също често се препоръчва заедно с фолиева киселина. Този витамин помага за регулирането на нивата на калций и фосфор в кръвта, което е важно за здравето на костите. Витамин D поддържа и имунната система и спомага да се намали риска от инфекции.
- Витамини от групата B: Други витамини от гама B също допринасят за спокойна бременност. Те насърчават тялото да използва енергията от храната и поддържат здравето на кожата, очите и черния дроб. Съчетанието на витамин B12 с фолиева киселина допринася за синтеза на ДНК и правилното формиране на кръвните клетки.
Ако имате засилени контракции преди термин или други предпоставки за преждевременно раждане, проследяващият бременността лекар мож да препоръча и допълнителен прием на магнезий.
Комбинирането на фолиева киселина за бременни с други добавки може единствено да подпомогне здравето и на майката, и на плода по време на бременност. Не подценявайте нуждата от консултация с лекар преди да решите да приемате каквито и да било добавки през този период.
Как да изберете правилния продукт
Изборът на правилните добавки с фолиева киселина може да бъде предизвикателство, особено при огромното разнообразие на пазара.
При избора на добавки, особено ако става въпрос за витамини и минерали по време на бременност или подготовка за такава, е важно да се вземат предвид няколко ключови фактора
Това са именно следните:
-
Проверете качеството: Безопасността на продуктите се гарантира най-вече от производителите. Избирайте витамини за бременни единствено от проверени марки, чието качество е доказано.
- Четете етикетите: Винаги проверявайте какво пише на етикета, за да разберете какви са дозировките на активните съставки. Така може да се информирате и за наличието на потенциални алергени или изкуствени добавки, които може да искате да избегнете. Етикетът трябва да предоставя ясна информация относно количеството на всяка съставка в една доза.
- Съобразете личните си нужди: Изберете добавки, които са съобразени с вашите индивидуални здравни нужди. На пазара съществуват множество продукти, които са специално формулирани за бременност и съдържат достатъчни нива на фолиева киселина, желязо и калций. Ако сте вегетарианец или веган, може да имате нужда от продукт, който предоставя допълнителни количества от определени витамини и минерали, като например витамин B12.
- Съобразете дозата: Въпреки че през бременността се налага повишен прием на някои микроелементи, не допускайте превишаване на препоръчителните дневни дози, освен ако не са предписани от лекар. Прекомерният прием на някои витамини и минерали може да бъде вреден.
- Консултирайте се с лекар: Въпреки че информацията в наши дни е лесно достъпна, тя не замества препоръките на лекар. Подходете с още повече внимание, ако сте бременна, кърмите, приемате лекарства или имате здравословни състояния преди да решите да приемате каквато и да е нова хранителна добавка. Лекарят може да ви предостави насоки относно кои добавки са подходящи за вас, както и как да ги комбинирате безопасно с други лекарства.
Можете да се доверите за съвет от нашите фармацевти относно избора на най-качествените продукти с фолиева киселина, както и за други витамини и минерали, с които да подкрепите тялото си по време на този важен за вас период.
Често задавани въпроси
Има ли странични ефекти от приема на фолиева киселина?
Фолиевата киселина е безопасна и не предизвиква странични ефекти при прием в препоръчителните дози.Може ли да се получи достатъчно фолиева киселина само от храната?
Въпреки че много храни са богати на фолати (естествената форма на витамин B9), както зеленолистни зеленчуци, плодове и зърнени култури, е трудно да се получи необходимата доза само от храната. Затова фолиевата киселина може да се приема и под формата на добавки.Има ли групи жени, които имат по-голяма нужда от витамин В9?
Да, най-рисковите групи са жени с предишни бременности с неврални тръбни дефекти, жени с някои генетични заболявания, или такива с определени здравословни проблеми, като диабет или епилепсия. Възможно е те да имат по-висока нужда от фолиева киселина и дори нужда от нейни по-различни форми. Точната доза трябва да бъде съобразена с предписание от лекар, който е наясно със състоянието.
Validate your login
Вход
Регистрация