Лош дъх в устата - причини и лечение

Устната кухина изисква ежедневни и постоянни грижи, за да бъдем здрави, спокойни и да се радваме на живота. Много често обаче здравето на устата се пренебрегва, а това може да доведе до влошаване на здравословното ни състояние. 

Симптомите, които се появяват като лош дъх, сухота в устата, кариес и други ни подсказват красноречиво да не оставаме безучастни към проблемите, а да подобрим устната си хигиена. В тези случаи е важно да открием причината за тяхното появяване и да проведем съответно лечение.

В следващите редове ще разгледаме кои фактори и здравословния състояния допринасят за лошия дъх, има ли домашни средства и храни за намаляването му и кога да се консултираме с лекар.

Чести причини за лош дъх в устата

Лошият дъх е безкрайно неприятен при общуването и комуникацията между хората. Това състояние може да доведе до понижаване на самочувствието и да навредят на социалния живот. 

Медицинското наименование на лошия дъх е халитоза, което е често срещано състояние. Понякога храни или напитки могат да доведат до временна промяна на дъха, но ако лошият дъх е постоянен, това означава, че има проблем, който трябва да се лекува. 

Най-честатапричина за лош дъх в устата е лошата устна хигиена. Появата на лош дъх се дължи и на употреба на силно ароматни храни.

Частиците от храна, които остават по зъбите, се разлагат от бактериив устната кухина, при което се произвеждат така наречените летливи серни съединения. Именно те са основните източници на газове, които произвеждат неприятни миризми. 

Тези молекули се образуват приразграждането на протеини в хранителните остатъци, останали по зъбите и езика, междузъбното пространство, под протезите и в слюнката от анаеробни бактерии. 

Сред честите причини за лош дъх са:

  • Неспазване на добра орална хигиена: миенето на зъбите с четка и паста за зъби е навик, който не трябва да пропускате. Образуването на плака по зъбите, която се получава от натрупване на хранителни остатъци и тяхното разлагане, може да раздразни венците и междузъбните пространства. Това също може да доведе до формирането на джобове, пълни с плака и налепи на езика. Всичко това се явява причина за поява на лош дъх.
  • Орални инфекции: включва наличието на кариеси, абсцеси, възпаления, тези фактори обуславят наличието на лош дъх. Абсолютно задължително е, ако имате орална инфекция да посетите стоматолог.
  • Сухота в устата: недостатъчното количество вода, което се приема за деня, може да се окаже причина за лош дъх. Желателно е да се пие поне литър и половина вода на ден. Някои заболявания могат да причинят сухота в устата, както и приема на някои лекарства, поради намаленото производство на слюнка.

Режимът на хранене също има ключово значение за здравето на устната кухина. Пропускането на хранения, гладуването, някои видове нискокалорични режими, както и някои специфични храни също могат да причинят поява на лош дъх в устата. 

Храни и напитки, които могат да причинят лош дъх 

Храната и напитките, които консумираме на ежедневна база, могат да окажат влияние на здравето на устната кухина. 

Ето някои храни, които могат да бъдат причина за временен лош дъх: 

  • Лук;
  • Чесън; 
  • Пикантни храни;
  • Някои зеленчуци и подправки;

Мазните храни също могат да допринесат за лош дъх. Те са по-трудно смилаеми и престояват по-дълго време в стомаха, а последващото им разлагане предизвиква поява на лош дъх. 

Тук е важно да подчертаем, че захарните изделия стимулират растежа на бактериите, причиняващи лош дъх. 

Напитки с кофеин също са сред основните причинители на лошия дъх. Кафето съдържа редица киселини, а те са причина за по-бързо размножаване на бактериите, предизвикват горчив вкус и неприятен дъх. 

Приемът на алкохол причинява сухота в устата, при което се увеличава количеството бактерии, а оттам и лошият гнилостен дъх.

Употребата на тютюневи изделия и връзката ѝ с лошият дъх

Лош дъх в устата - причини и лечениеЛош дъх в устата - причини и лечение

Употребата на тютюневи изделия оказва неблагоприятно влияние върху здравословното състояние на организма. Пушенето променя рН на слюнката и води до сухота в устата, което благоприятства развитието на бактериите, виновни за лошия дъх. 

Употребата на изделия от тютюн и електронни цигари, водят не само до появана лош дъх, а и могат да се явят причина за увреждане и възпаление на венците

Освен това тютюнопушенето води до отлагане на никотин и катран по зъбите и устната кухина. Това може да доведе до сериозни орални заболявания като пародонтоза, гингивити и други. 

Здравословни състояния, които могат да причинят лош дъх

От халитоза страдат и пациенти, които имат медицински състояния като диабет, проблеми с черния дроб и бъбреците, остър тонзилит и белодробни заболявания. 

При инфекции на сливиците се забелязва лош дъх, тъй като тези възпаления се предизвикват от бактерии.

При диабетно болни пациенти слюнката съдържа по-голяма концентрация на глюкоза и във венечните джобове, което е причина за бързо отлагане на плака по зъбите. Тази плака се преобразува в зъбен камък, ако не се почиства. 

Бактериите при това заболяване са особено активни и могат да доведат до развитие на гингивити и пародонтоза. Тези бактерии могат да причинят лош дъх, който има мирис на гнили ябълки.

При проблеми с черния дроб дъхът на пациентите има неприятна миризма на мухъл. Доста често този мирис е диагностика за ранен стадий на чернодробно заболяване.

Проблеми на дихателните пътища също могат да бъдат асоциирани с лошия дъх. 

Причина за лош дъх могат да бъдат хроничните инфекции на синусите, носа и лигавиците. При белодробните заболявания дъхът има гнилостна миризма, при проблеми с бъбреците дъхът на пациентите има мирис на риба.

Лош дъх от стомаха може да се дължи на храносмилателен проблем. Причината за лош дъх на празен стомах, както и след хранене, може да е гастрит. При този проблем храносмилането на протеини се забавя, а прием на ензими, назначени от лекар, ще сложи край на лошия дъх.

Когато говорим за лош дъх, е важно да обърнем внимание на езика. В медицинските среди той се нарича огледало на стомаха. Ако имате бял език и лош дъх, това е признак за храносмилателен проблем и е необходима консултация с гастроентеролог.

Възможности за лечение на лош дъх в устата

Основният причинител на лош дъх в устната кухина е зъбната плака. Важно е да се измиват зъбите поне два пъти дневно, главно след храна, за да се избягва натрупването на плака. Препоръчва се ежедневно да се почистват също така междузъбните пространства и езика.

Използвайте четка и паста за зъбипри тяхното миене. Включете в употреба и конец за зъби, който да премахне остатъците от храна и плаката. Ако ползвате протези също е наложително те да се почистват редовно. 

Приемайте и подходящи пробиотици, които спомагат правилното разграждане на храната в стомаха и намаляват лошия дъх.

Препоръчително е отказването от вредни активности като тютюнопушене и прекомерен прием на алкохол. Отбягването на мазни и силно ароматни храни е друга добра превантивна мярка срещу лошия дъх.. 

Употребата на води за уста, спрей за уста против лош дъх, дъвки и бонбони без захар повлияват неприятния дъх, но за кратко.

При наличие на постоянен лош дъх е необходимо да се потърси истинската причина за лошия дъх.

Лош дъх в устата - причини и лечениеЛош дъх в устата - причини и лечение

Естествени средства срещу лош дъх

За намаляване на лошия дъх пийте повече вода. Тя способства отмиването на бактериите, възпрепятства тяхното развитие и допринася за свеж дъх и здраво тяло.

Водата с канела също ще освежи дъха ви. Канелата има свойството да премахне бактериите, които причиняват лошия дъх. 

Зеленият чай е още една полезна напитка, която е отличен антиоксидант, премахващ токсини и бактерии.

Друга помощна практика е приемът на повече фибри, пълнозърнести храни, пресни плодове и зеленчуци. Те подпомагат по-доброто храносмилане и производството на слюнка, която е важна за отмиването на бактериите, причиняващи лошия дъх.

Хапвайте кисело мляко - то е богато на пробиотични бактерии, които потискат растежа на бактериите, виновни за лошия дъх в устата.

Дъвченето на листа от мента, магданоз или босилек е друг естествен начин за борба с лошия дъх. 

Лош дъх в устата - причини и лечениеЛош дъх в устата - причини и лечение

Консултации със зъболекар при хроничен лош дъх в устата

Успешното лечение на лошия дъх започва с добрата профилактика. Провеждайте редовно вашия профилактичен преглед при стоматолог на всеки шест месеца. 

При хроничен лош дъх в устната кухина е важно да се консултирате с вашия зъболекар и да се вземе решение и начин за отстраняването му, както и причината за появяването му. 

Когато причината за лошия дъх е заболяване на белия дроб, нарушена функция на стомаха, чернодробно или бъбречно заболяване, е важно и необходимо да се проведе лечение, назначено от специалисти.

Често задавани въпроси

  • Кое е най-лесното домашно лекарство срещу лош дъх?

    Най-лесното домашно средство срещу лош дъх е содата. Използвайте сода за почистване на езика или за изплакване, като я разтворите във вода.
  • От какво се причиняват раничките в устата?

    Обикновено раничките в устата се появяват при замърсявания, които водят до инфекции.
  • Мога ли да използвам антибактериална вода за уста против лош дъх?

    Да, веднъж или два пъти дневно, след като измиете зъбите си. Но ако лошия дъх остава, е важно да посетите специалист, за да се установи от какво се получава неприятния мирис в устната кухина.