10+ причини за безсъние и как да си помогнете

“Най-доброто лекарство е сънят.” - Хипократ

Значението на добрия, качествен сън е тема, вълнувала медицината от древни времена, която е актуална и до днес. 

“Бащата на медицината”, Хипократ, е вярвал, че тялото има естествена способност да се самолекува и именно сънят е основният фактор, определящ здравословното състояние на човека.

В съвремието тази теория е многократно потвърдена от множество научни проучвания и въпреки това повече от 30 процента от населението в световен мащаб страдат от проблеми със съня. 

Какви са основните причини, водещи до тази статистика, как да се справите с това състояние и кога е време да се обърнем към лекар, разказват в следващите редове нашите фармацевти. 

Какво е безсъние

За да проучим по-добре причините за недоспиване, нека първо дадем ясна дефиниция за това какво точно представлява безсънието. 

Безсънието е вид нарушение на съня, при което човек изпитва трудности със заспиването или с поддържането на качествен сън през цялата нощ. 

Това състояние може да се прояви по различни начини – например, като неспособност да се заспи бързо, често събуждане през нощта или твърде ранно събуждане без възможност за връщане в съня. 

Необходимото количество сън зависи от възрастта и индивидуалните нужди на човека, но правилото гласи, че всеки възрастен между 18 и 64 години има нужда средно от 7-9 часа сън. Когато времето количествено намалее под тези стойности, а сънят е некачествен, то най-вероятно се касае за безсъние.

10+ причини за безсъние и как да си помогнете10+ причини за безсъние и как да си помогнете

Безсънието може да бъде краткотрайно - за няколко дни или седмици - и дълготрайно - продължаващо месеци и дори години. 

Хората с безсъние често се чувстват уморени, раздразнителни и имат затруднения с концентрацията през деня. Симптомите включват още липса на енергия, промени в настроението и ниска продуктивност. 

Често причините за безсънието са свързани със стрес, тревожност, здравословни проблеми и други, на които ще обърнем повече внимание по-надолу в статията. 

Основни причини за безсъние

Нарушения на съня могат да бъдат причинени от различни фактори, които се различават при всеки човек. Една от най-честите причини за безсъние е стресът. Напрежението и тревожността, които го съпътстват възпрепятстват способността на мозъка да се отпусне и да заспи лесно, като оказват и силно влияние върху съня, водейки до често събуждане през нощта.

Други фактори, като консумацията на кафе или алкохол, особено през втората половина на деня, също могат да попречат на качествения сън. В списъка на причините влиза и продължителната употреба на екранни устройства, особено преди лягане, тъй като всички те излъчват синя светлина, която се явява пречка за производството на мелатонин – хормонът на съня. 

Здравословни проблеми, като болки в тялото, астма, храносмилателни нарушения и други са други фактори, които влияят както на ка качеството на сън, така и на заспиването. 

В следващите редове ще разгледаме подробно най-характерните фактори за безсъние - причини, на които следва да обърнете внимание.

Стрес и тревожност

Както вече споменахме, стресът и тревожността са основните причини за безсъние. Причината за това е хормон, наречен кортизол, който тялото ни произвежда, когато сме стресирани. 

Кортизолът е известен като "хормон на стреса" и се отделя от надбъбречните жлези в отговор на повишено чувство на притеснение и напрежение. Повишените нива на този хормон затрудняват отпускането на ума и тялото, което пречи на заспиването и може да причини безсъние. 

10+ причини за безсъние и как да си помогнете10+ причини за безсъние и как да си помогнете

Много хора погрешно смятат, че стресът възниква само при кризисни ситуации. Всъщност, всяко събитие, което нарушава обичайната ни рутина, може да предизвика стрес – било то бизнес среща, изпит, нова работа или проблеми с близките, като всичко зависи от индивидуалното възприятие на човека.

Тревожността, от друга страна е свързана със състояние на постоянно безпокойство и страх. Хората с тревожност често изпитват притеснение за бъдещето или за различни ситуации, което ги прави неспокойни. Когато тази тревожност продължава и вечер, тя не позволява на ума да се отпусне и възпрепятства нормалното заспиване. 

Една от първите стъпки за справяне с тревожността и стреса е практикуване на техники за релаксация. Това може да е дълбоко дишане, медитация или разходки на открито преди лягане.

Кафе и алкохол

Кафето и алкохолът са две субстанции, които могат да влияят на качеството на съня. Кафето съдържа кофеин – стимулант, който активира нервната система и ни поддържа по-бодри през деня. Той обаче остава в организма няколко часа след консумацията му и ако е приет следобед или вечер, може значително да повлияе заспиването. 

Алкохолът от друга страна действа успокояващо и приемът му дори се свързва с по-лесно заспиване. Това е така, докато организмът не започне да преработва алкохола, а това може не само да наруши съня по-късно през нощта, но и да доведе до чести събуждания и по-повърхностен сън

Навици и начин на живот

Както при всяко заболяване, навиците и начина на живот са отправна точка за постигане на по-добро здравословно състояние. 

Когато това се отнася до качествения сън, от основно значение има така наречената хигиена на съня. Тя представлява график на лягане и събуждане, помагащ на тялото да се адаптира към определен ритъм. Това от своя страна прави заспиването и събуждането по-лесни. 

10+ причини за безсъние и как да си помогнете10+ причини за безсъние и как да си помогнете

Навиците преди сън също играят важна роля. Гледането на телевизия, играенето на компютърни игри или използването на телефон преди лягане могат да доведат до трудно заспиване, защото светлината от екраните пречи на тялото да произвежда мелатонин, който помага на организма да се подготви за сън. 

Вместо това, полезни навици могат да бъдат четенето на книга, слушането на спокойна музика или вземането на топъл душ. Създаването на спокойна вечерна рутина и лягането по едно и също време са основополагащи за по-добър сън и повече енергия през деня.

Здравословни проблеми, причиняващи безсъние

Различните здравословни проблеми също могат да причинят безсъние и да нарушат качеството на съня. 

Болката от хронични заболявания, като артрит например, е често срещана причина за влошено качество на съня. 

Друг симптом, като затрудненото дишане поради астма или алергия, също е ощетяващ добрия сън, особено ако проблемите с дишането се засилват през нощта, както се случва при състояние на сънна апнея. Това състояние се характеризира с временно спиране на дишането по време на сън, водещо до недостатъчен приток на кислород, чести събуждания през нощта и непълноценна почивка.

Безсънието също може да се дължи на синдром на неспокойните крака (СНК). Това неврологично заболяване оказва значително влияние върху съня, тъй като предизвиква неудържимо желание за движение на краката, особено когато човек е в покой. 

Хората с тези заболявания се нуждаят от специално лечение и наблюдение от лекар, за да се подобри качеството на съня им. Когато здравословният проблем е основната причина за безсънието, е важно да се търси медицинска помощ, за да се намери подходящо лечение. 

Емоционално състояние и психично здраве

Емоционалното състояние и психичното здраве също са част от факторите, влияещи на съня и едновременно с това се влияят изключително много от него. Всяка по-силна емоция, независимо положителна или не, която човек преживява може да бъде главна причина за проблеми със съня. 

Депресията, тревожните разстройства, шизофренията и много други психични разстройства също водят до безсъние. Причината са резките промени в настроението, продължително безпокойство и невъзможността за контрол над емоциите и мислите.

Безсънието може допълнително да влоши психичното състояние. Именно затова е важно да се обръща внимание на емоционалното и психическо състояние и да се полагат усилия за поддържане на добро психично здраве.

Това включва социализация, търсене на подкрепа от близките, практикуване на приятно хоби, а понякога и консултация с психолог, който може да помогне за справяне с емоционалните предизвикателства.

Домашни средства и техники за подобряване на съня

Съществуват различни домашни методи, с които да улесните заспиването и да подпомогнете спокойния сън. 

Един от най-разпространените лекове против безсъние е чаят от пасифлора (страстниче), лайка или лавандула. Той се приготвя лесно като се запарва по една лъжичка от билката в 200 мл гореща вода за около 5-10 минути и се изпива до час преди лягане. 

Топлото мляко с мед също е известно със своя релаксиращ ефект върху тялото, а вземането на топла вана преди лягане успокоява мускулите и помага за по-лесно заспиване. 

В свободното интернет пространство ще намерите още техники за дълбоко дишане и медитация, прилагането на които доказано се справят с намаляване на стреса и тревожността, а с това и допринасят за по-спокоен сън. 

Техниката на прогресивно мускулно отпускане, при която бавно се напрягат и отпускат различни мускулни групи от пръстите на краката до главата, е друг ефективен метод за освобождаване на напрежението преди сън. 

Ароматерапията с етерични масла като лавандула, валериана или лайка също се нарежда сред един от най-предпочитаните домашни методи против безсъние. Маслата могат да се използват чрез дифузер или като капнете няколко капки върху възглавницата. 

И накрая, проветряването на стаята преди лягане и осигуряването на хладен въздух създават идеални условия за здрав и спокоен сън. Тези методи са лесни за изпълнение и могат значително да подобрят качеството на съня.

Медикаменти и добавки за подпомагане на съня

Когато другите методи не помагат, понякога се използват медикаменти и добавки за сън

Една от популярните добавки е мелатонинът, който помага на тялото да регулира биологичния си часовник и улеснява заспиването. Мелатонинът е естествен хормон, но приемът му под формата на добавка трябва да бъде съобразен с препоръчителните дневни дози.

Изключително ефективни са и добавките с пасифлора, валериана, маточина и магнезий. 

Именно мелатонин и екстракти от маточина, пасифлора и валериана са и основните активни вещества във Формулата за сън, създадена от фармацевтите на Нове Фарм. 

В особени и по-тежки случаи на безсъние, когато хранителните добавки не помагат, се предписват по-сериозни медикаменти за сън, като тези от групата на бензодиазепините, зопиклон и някои антихистамини със седативен ефект. 

Те обаче трябва да се приемат внимателно, защото могат да доведат до зависимост или нежелани странични ефекти. Тези лекарства следва да се използват само при тежка необходимост и под наблюдението на лекар, който може да препоръча най-доброто лечение за конкретния случай.

Кога е необходимо да се консултирате с лекар

Ако безсънието продължава дълго време и засяга ежедневния живот, е добре да се обърнете към лекар. Проблемите със съня могат да повлияят на здравето, настроението и качеството на живот. 

Ако безсънието е придружено с други симптоми, като промени в настроението, загуба на апетит или тревожност, е важно да се потърси помощ от специалист.

10+ причини за безсъние и как да си помогнете10+ причини за безсъние и как да си помогнете

Консултацията с лекар може да помогне за откриване на причините за безсънието и за определяне на най-подходящото лечение. Лекарят може да предложи различни методи за лечение – от промени в начина на живот и релаксиращи упражнения до медикаменти при по-тежки случаи.

Често задавани въпроси

  • Как безсънието влияе на здравето?

    Хроничното безсъние е състояние, което може да доведе до проблеми като умора, понижена концентрация, раздразнителност и дори по-сериозни здравословни проблеми, включително високо кръвно налягане, отслабен имунитет и повишен риск от депресия и тревожност.
  • Как да разбера дали имам безсъние?

    Ако имате трудности със заспиването поне три пъти седмично за повече от месец и това влияе негативно на настроението, концентрацията и енергията ви през деня, вероятно страдате от безсъние и е добре да се консултирате с лекар.
  • Колко време е нужно, за да се преодолее безсънието?

    Времето за преодоляване на безсънието зависи от причините за него. В някои случаи промяната на навиците за сън води до подобрение за седмици, но при хронични случаи може да отнеме повече време и изисква професионална помощ.