Видове гъбички по кожата: заразяване, симптоми и лечение
Ноември 11 2024
Categories: Статии
Въпреки сравнително простото си устройство, гъбичките по кожата могат да се превърнат в напористи патогени, причиняващи упорити и трудно лечими инфекции.
За ефективното лечение на гъбични инфекции е необходимо не само добро познаване на различните видове причинители, но и прилагане на индивидуален подход към всяка конкретна инфекция и пациент. Различните видове гъбички имат свои специфични характеристики и изискват адаптирани методи на терапия, съобразени със състоянието на организма и засегнатата област.
В настоящата статия ще ви запознаем с най-често срещаните видове гъбични инфекции, техните отличителни симптоми и ефективните подходи за лечение на заболяването.
Дерматофити
Дерматофитите са група от гъбички, които инфектират кератиновите тъкани на кожата, косата и ноктите. Те принадлежат към родовете Trichophyton, Microsporum и Epidermophyton.
Инфекциите, причинени от тези гъбички, са известни като дерматофити или "тинеа". Те засягат както хора, така и животни и обикновено са повърхностни, но могат да се разпространяват бързо при липса на лечение.
Заразяване
Дерматофитите се предават по директен или индиректен път.
Директният контакт с инфектирани хора или животни е основен начин за разпространение.
Индиректният път на заразяване може да се осъществи чрез замърсени предмети като кърпи, дрехи, гребени или повърхности в обществени места като душове и басейни.
Симптоми
Дерматофитните инфекции се проявяват като кръгли или овални зачервени обриви по кожата с лющене в центъра и с по-изразени ръбове.
Инфекциите на ноктите могат да доведат до удебеляване и промяна на цвета, а инфекциите на скалпа често причиняват плешиви петна и сърбеж.
Лечение
Лечението на дерматофитозите включва локални антимикотици като клотримазол, миконазол или тербинафин, които се нанасят върху засегнатите участъци.
При по-тежки случаи, когато инфекцията обхваща големи участъци или засяга нокти и коса, може да се наложи прием на перорални противогъбични лекарства като гризеофулвин, итраконазол или тербинафин.
Кандидоза
Кандидозата е гъбична инфекция, причинена от гъбичките от родаCandida, най-често Candida albicans. Тази инфекция може да засегне различни части на тялото, включително устата, влагалището, кожата и дори вътрешните органи.
Candida е част от нормалната флора на човешкото тяло, но при дисбаланс може да причини инфекция.
Заразяване
Заразяването обикновено се дължи на промяна в нормалната микрофлора на тялото, като например при употреба на антибиотици, които унищожават полезните бактерии и позволяват на гъбичките да се развиват неконтролируемо.
Кандидозата не е типично заразна, но може да се предаде чрез полов контакт или чрез предмети, замърсени със секрети.
Симптоми
Симптомите на инфекцията зависят от мястото, на която е локализирана.
При вагинална кандидоза има силен сърбеж, парене и бяло течение със специфичен вид.
При кандидоза на устната кухина (млечница) се наблюдават бели налепи по езика и вътрешността на бузите, придружени с болка.
Кожната кандидоза се проявява със зачервяване и сърбеж в областите на гънките (под мишниците, слабините и под гърдите).
Лечение
Лечението включва локални противогъбични средства като клотримазол, миконазол или нистатин под формата на кремове, гелове или вагинални супозитории.
При системни или тежки инфекции в тялото може да се предписват перорални антимикотици като флуконазол или итраконазол.
Питириазис верзиколор
Питириазис верзиколор (наричан още разноцветен лишей) е хронична гъбична инфекция на кожата, причинена от Malassezia, която е част от нормалната кожна флора.
При определени условия, като повишено потене, влажност и хормонални промени, тази гъбичка започва да се размножава прекомерно и води до появата на инфекции.
Заразяване
Инфекцията не е заразна, защото Malassezia присъства естествено върху кожата на повечето хора. Заради това заразяването не е свързано с контакт с инфектирани лица.
Основните фактори за поява на инфекцията са топлината и влажността, които създават благоприятна среда за разрастване на гъбичките.
Симптоми
Основните симптоми са малки петна, които се намират по кожата и могат да бъдат светли, тъмни или с различен цвят от околната кожа (бели, розови, жълтеникави или кафяви).
Петната често се появяват на гърба, раменете и гърдите или други части на тялото, а кожата в тези зони може да бъде суха и люспеста.
Лечение
Лечението на Питириазис верзиколор включва локални противогъбични лосиони, шампоани, кремове или гелове, съдържащи селенов сулфид или кетоконазол.
В по-тежки случаи се използват перорални антимикотици като флуконазол. За предотвратяване на повторна инфекция е важно да се поддържа добра лична хигиена и да се избягват прекомерни топлина и потене.
Трихофития
Трихофития е гъбична инфекция на кожата, причинена от дерматофити от родовете Trichophyton и Microsporum.
Инфекцията засяга както гладката кожа, така и скалпа и космените фоликули, и е известна още като "пръстеновиден лишей" заради характерния си външен вид.
Заразяване
Трихофития се разпространява чрез директен контакт със заразени хора, животни (особено котки и кучета) или чрез замърсени предмети като гребени, кърпи и дрехи.
Често инфекцията се среща в детски колективи или при хора с отслабен имунитет.
Симптоми
Инфекцията причинява сърбящи, люспести петна по кожата с кръгла форма и ясно очертани ръбове.
В случай на засягане на скалпа се наблюдава чупливост на косъма и плешиви петна. Понякога може да се появи зачервяване и дори подуване на засегнатите зони.
Лечение
Лечението на трихофития включва локални противогъбични кремове, съдържащи клотримазол или тербинафин.
В случаи на инфекция на скалпа или при по-тежки форми, се предписват перорални антимикотици като гризеофулвин или итраконазол.
Микроспория
Микроспория е вид гъбична инфекция, предизвикана от дерматофити от рода Microsporum. Тя по-често засяга кожата и косата и е особено разпространена при деца и домашни животни като котки и кучета.
Заразяване
Микроспория се предава чрез контакт със заразени животни или чрез замърсени предмети като гребени, шапки и дрехи.
Инфекцията е изключително заразна и лесно се разпространява в домове и училища, особено когато децата си играят с инфектирани домашни любимци.
Симптоми
Симптомите на гъбична инфекция тип Микроспория се изразяват в кръгли, люспести петна по кожата, които имат ясно изразен ръб и по-светъл център.
При инфекция на косата, косъмът става чуплив и пада, оставяйки плешиви петна. Възможно е да се наблюдава сърбеж и зачервяване на засегнатите зони.
Лечение
Лечението включва локални противогъбични кремове и перорални лекарства като тербинафин или гризеофулвин.
Терапията може да продължи няколко седмици до месеци в зависимост от тежестта на инфекцията. Задължително е също така да се лекуват заразените домашни любимци.
Онихомикоза
Онихомикозата е вид гъбички по ноктите, която обикновено е причинена от дерматофити, но може да бъде предизвикана и от дрожди или плесени.
Инфекцията засяга повърхността на ноктите на краката или ръцете, като води до тяхното удебеляване, обезцветяване и рушене.
Заразяване
Онихомикозата се развива, когато гъбичките проникнат през малки наранявания в нокътната плочка или околната кожа. Тя често се разпространява в условия на топлина и влага, например при носене на затворени обувки или ходене бос в обществени душове и басейни.
Гъбичките по ноктите на ръцете пък се причиняват от продължително носене на ръкавици.
Симптоми
Онихомикозата може да бъде разпозната по вида на нокътната плочка. Ноктите стават удебелени, променят цвета си на жълтеникав, кафяв или дори черен и започват да се рушат.
В напреднали случаи нокътната плочка може да се отдели напълно или частично от нокътното легло. Процесът често е съпътстван от болка и неприятна миризма.
Лечение
Лечението на онихомикоза е дълготрайно и изисква употреба на противогъбични лакове за нокти, кремове и лосиони, които проникват в нокътната плочка.
При тежки случаи се предписват перорални антимикотици като тербинафин или итраконазол, които могат да се приемат в продължение на няколко месеца. В изключителни случаи може да се наложи хирургично отстраняване на инфектирания нокът.
Епидермофития
Епидермофитията е вид гъбична инфекция, причинена от дерматофити от рода Epidermophyton.
Тази инфекция засяга предимно кожата, особено в области с висока влажност и триене, като слабините и бедрата. Обикновено тя не засяга косата или ноктите и е често срещана при спортисти и хора с активно физическо натоварване.
Заразяване
Заразяването става чрез директен контакт с инфектирани хора или предмети, като кърпи, дрехи или спортно оборудване.
Влажните и топли условия, като обществени душове и басейни, благоприятстват разпространението на инфекцията.
Симптоми
Епидермофитията обикновено се проявява със сърбящи, червени и люспести обриви, които се развиват по кожата на бедрата, слабините и седалището.
Обривите могат да имат кръгла или овална форма, като ръбовете им са по-изразени и възпалени.
Лечение
Лечението на епидермофития включва използване на локални противогъбични кремове, съдържащи тербинафин, миконазол или клотримазол.
В случаи на по-тежки инфекции или при рецидиви може да се предпишат перорални антимикотици. Превенцията включва редовна хигиена, поддържане на кожата суха и избягване на споделени лични предмети.
Тинеа педис (гъбички по стъпалата)
Тинеа педис, известна също като "атлетско стъпало", е често срещана гъбична инфекция на кожата на стъпалата.
Най-честият причинител е Trichophyton rubrum, а инфекцията засяга предимно кожата между пръстите, стъпалата и понякога ноктите.
Заразяване
Тинеа педис се разпространява лесно в топли и влажни среди, като обществени душове, съблекални и басейни.
Ходенето бос по заразени повърхности, носенето на затворени обувки за дълго време и лошата хигиена на стъпалата увеличават риска от инфекция.
Симптоми
Инфекцията започва със сърбеж, зачервяване и лющене на кожата, особено между пръстите на краката.
В по-тежки случаи могат да се появятнапукване на петите и ходилата, болезнени мехури и инфекция на ноктите. Кожата на стъпалата може да стане груба и удебелена.
Лечение
Лечението на гъбичните инфекции Тинеа педис включва използване на локални противогъбични средства като тербинафин или миконазол. При по-тежки случаи може да се предпишат перорални антимикотици.
Превенцията включва поддържане на стъпалата сухи и чисти, както и носене на сандали в обществени душове и басейни.
Тинеа корпорис (гъбички по тялото)
Тинеа корпорис е гъбична инфекция, засягаща гладката кожа на тялото. Причинителите са дерматофити от родовете Trichophyton, Microsporum или Epidermophyton.
Инфекцията е известна още като "пръстеновиден лишей" заради характерния вид на обривите.
Заразяване
Тинеа корпорис се предава чрез директен контакт със заразени хора, животни или предмети.
Най-честите животни, които предават инфекцията, са котки и кучета. Замърсени кърпи, дрехи и постелки също могат да допринесат за заразяването.
Симптоми
Инфекцията се проявява със зачервени обриви с кръгла форма и ясно изразен ръб. Те могат да се лющят и да предизвикват сърбеж.
Обривите обикновено са разположени по ръцете, краката, торса и лицето. С времето засегнатите зони могат да се разширяват.
Лечение
Лечението на Тинеа корпорис включва локални противогъбични кремове, съдържащи клотримазол или тербинафин.
В случаи на по-упорити или разпространени инфекции са необходими перорални антимикотици като итраконазол или гризеофулвин.
Тинеа крурис (гъбички в областта на слабините)
Тинеа крурис е вид микоза на ингвиналните гънки, което означава, че засяга кожата в областта на слабините, вътрешната част на бедрата и понякога седалището.
Тази инфекция е особено често срещана при спортисти и хора, които носят тесни дрехи или се потят прекомерно.
Заразяване
Тинеа крурис се предава чрез контакт със замърсени дрехи, кърпи или постелки. Влажните и топли условия в областта на слабините предразполагат към развитие на инфекцията.
Основна превантивна мярка е добрата хигиена и ползването на предпазни подложки или чисти кърпи във фитнес салоните.
Симптоми
Инфекцията се проявява със сърбеж и червени обриви в областта на слабините и вътрешната част на бедрата. Обривите обикновено са с ясно изразени ръбове и могат да бъдат люспести или влажни.
Засегнатите зони могат да причинят дискомфорт при движение.
Лечение
За да се лекува Тинеа крурис се използват локални противогъбични кремове, като клотримазол или тербинафин. При по-тежки или хронични инфекции може да се предпишат перорални антимикотици.
Превенцията включва поддържане на кожата суха и избягване на тесни дрехи и топли, влажни условия.
Често задавани въпроси
Кои фактори повишават риска от кожни гъбични инфекции?
Факторите включват влажност, топлина, слаба хигиена, тесни дрехи, отслабен имунитет и честа употреба на обществени душове и басейни. Лица с диабет или прием на антибиотици също са по-уязвими.Как мога да предотвратя кожните гъбични инфекции?
За целта трябва да се поддържа най-вече добра хигиена. Също така, избягвайте влажни и топли места, носете удобни, проветриви дрехи и обувки, използвайте лични хигиенни принадлежности и, ако е възможно, избягвайте контакт със заразени хора и животни.
Validate your login
Вход
Create New Account