Как се приема мелатонин и какви ползи има?

Дълбоко в центъра на мозъка ни, скрита между двете мозъчни хемисфери, се намира епифизната жлеза – съвсем малка на размер и с форма на шишарка, която обаче има ценна роля за цялостното ни здраве. Именно тя произвежда хормон, от който зависи психичното здраве, възстановяването на организма, имунитета и много други системи и процеси в тялото ни - мелатонин.
Наричан още “хормон на съня”, той е често търсен под формата на добавка като помощник при безсъние.
Какви скрити сили има този хормон и как се приема за максимално усвояване разказват нашите фармацевти.
Какво представлява мелатонинът?
Мелатонинът е хормон, който се произвежда в мозъка, по-специално в епифизната жлеза (пинеална жлеза) и играе ключова роля в регулирането на цикъла сън-бодърстване. Той се синтезира основно от аминокиселината триптофан, която се трансформира в серотонин (хормонът на щастието), а след това се превръща в мелатонин.
Производството на мелатонин зависи пряко от светлината и тъмнината – то се увеличава, когато навън стане тъмно и намалява, когато видим светлина.
Именно това е причината да бъде наричан “хормонът на съня” - защото се синтезира, синхронизирайки етапите на денонощието с човешките биоритми.
Погрешно е схващането, че той предизвиква директно заспиване. Неговата роля по-скоро е да изпраща сигнал на тялото, че е време за почивка, в резултат на което се случва и заспиването.
Роля на мелатонина в организма
Въпреки че мелатонинът е най-известен като естествено приспивателно, ролята му в организма далеч не се изчерпва с това.
Освен че синхронизира вътрешния биологичен часовник, той подпомага нервната система, като работи съвместно със серотонин и ГАМК – невротрансмитери, свързани с настроението и релаксацията.
Заедно с това участва в регулацията на имунната система, регулира секрецията на кортизол, подпомага контрола на кръвната захар и е отличен антиоксидант.
Всички тези значими функции на мелатонина го правят незаменим съюзник на човешкото здраве.
Основни ползи от мелатонина
Мелатонинът е много повече от хормон, подпомагащ съня.
В следващите редове ви представяме неговите ползи за човешкия организъм.
Мелатонин за подобряване на съня
Когато става въпрос за подпомагане на съня, ролята на мелатонина се изразява в забавяне сърдечния ритъм и намаляване нивата на кортизола. Това се случва съвсем естествено в последните часове на деня, когато дневната светлина намалее.
Именно затова е ключово за здравословния сън вечер преди лягане да се минимизира и по възможност изключи напълно използването на синя светлина, излъчвана от екраните.


Синята светлина се характеризира с това, че наподобява спектъра на слънчевите лъчи през деня. Това въздействие се разпознава от специални фоторецептори в ретината, които изпращат сигнали към мозъка – по-конкретно към супрахиазматичното ядро в хипоталамуса, което регулира нашия циркаден ритъм.
В резултат на това тялото "приема", че е ден, дори и да е тъмно навън. Така се потиска производството на мелатонин.
В такива случаи добавките с мелатонин могат да подпомогнат възстановяването на ритъма на съня, особено при хора с леки нарушения, възрастни или деца със сънни разстройства.
Регулиране на биологичния часовник
Циркадният ритъм се нарушава вследствие на прекомерна консумация на кофеин, стрес или смяна на часовите зони например. Тогава човек може да изпита трудности със заспиването, умора през деня, липса на концентрация и дори хормонален дисбаланс.
В такива случаи мелатонинът като добавка може да помогне за възстановяването на нормалния ритъм.


Проучвания показват, че мелатонинът е особено полезен за пренастройване на биологичния часовник при хора, които сменят часови зони или работят нощни смени.
Мелатонин и борбата с безсънието
Безсънието (инсомния) е едно от най-често срещаните нарушения на съня, което засяга милиони хора по света. То може да бъде причинено от различни фактори и в дългосрочен план да доведе до изтощение, проблеми с концентрацията, понижен имунитет и дори депресия.


Мелатонинът съкращава времето за заспиване, удължава дълбокия сън и намалява нощните събуждания, като с това допринася за ефективната почивка на ума и тялото.
Той е подходящ за:
- хора с хронично безсъние;
- хора с нередовен режим на сън (като работещите на смени);
- пътуващи през различни часови зони;
- хора, чието естествено производство на мелатонин намалява с напредването на възрастта;
- хора с разстройства като ADHD или аутизъм.
Важно е да подчертаем, че мелатонинът не е универсално решение – ако проблемите със съня се дължат на лоша хигиена на съня, хроничен стрес или други здравословни причини, е важно да се търси по-цялостен подход.
Подкрепа за имунната система
Мелатонинът е и мощен регулатор на имунната система. Той участва активно в защитата на организма, като подпомага работата на белите кръвни клетки и регулира възпалителните процеси.
Доказано е, че мелатонинът подобрява реакцията на имунната система срещу вируси и бактерии, което го прави особено полезен по време на грипни сезони или при чести инфекции. Неговата роля е да стимулира имунните клетки и заедно с това да контролира възпалителните реакции, като предотвратява прекомерното активиране на имунната система.
Това е важно, защото прекомерното възпаление може да доведе до автоимунни заболявания или хронични възпалителни състояния като ревматоиден артрит и хронични инфекции.
Мелатонинът действа като естествен модулатор, който поддържа баланса между активността на имунната система и нейната способност да не атакува собствените клетки на организма.
Друг съществен аспект е връзката между съня и имунитета. Недостигът на сън може да отслаби имунната система, което прави организма по-податлив на инфекции. Тъй като мелатонинът подпомага по-добрия и по-дълбок сън, той индиректно допринася за по-добра защита срещу болести.
Хората, които страдат от хронично безсъние или имат разстроен сън, често страдат от различни заболявания, тъй като тялото им не успява да се възстанови напълно през нощта.
Изследвания показват, че мелатонинът може да има положителен ефект върху хора с имунодефицитни състояния, както и при тези, които се възстановяват от заболяване.
Освен това някои научни публикации предполагат, че той може да играе роля в предотвратяването на тежки възпалителни реакции, каквито се наблюдават при някои вирусни инфекции, включително при респираторни заболявания.
Антиоксидантни свойства на мелатонина
Мелатонинът е един от най-мощните естествени антиоксиданти в човешкото тяло. Той помага в борбата с молекулите, които увреждат клетките и ускоряват процесите на стареене, наречени още свободни радикали.
За разлика от други антиоксиданти, мелатонинът има уникалната способност да прониква през всички клетъчни бариери, включително кръвно-мозъчната бариера. Това означава, че той не само защитава тъканите в тялото, но и предпазва мозъка и нервната система от увреждания, свързани с оксидативния стрес.
Освен това мелатонинът стимулира производството на други антиоксиданти в организма като глутатион, супероксид дисмутаза и каталаза, които са ключови за детоксикацията на клетките.


Антиоксидантният ефект на мелатонина е особено полезен и в контекста на здравето на кожата. Той подпомага възстановяването на кожните клетки, предпазва от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи и може да забави появата на бръчки и загубата на еластичност.
Други ползи от мелатонина
Мелатонинът притежава и редица допълнителни ползи за организма. Той участва в различни физиологични процеси, които влияят върху здравето на сърдечно-съдовата система, метаболизма, хормоналния баланс и когнитивната функция.
Една от ключовите области, в които мелатонинът оказва положително влияние, е здравето на сърцето чрез регулиране на кръвното налягане и подобряване на кръвообращението. Благодарение на своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, мелатонинът намалява също и риска от натрупване на плаки в артериите, което е честа причина за сърдечно-съдови заболявания като атеросклероза и инфаркт.
Той влияе и върху метаболизма – подобрява инсулиновата чувствителност, подпомага баланса на мазнините и може да помогне при проблеми с теглото, особено ако са свързани с нарушения в циркадния ритъм.
При жените мелатонинът подкрепя хормоналния баланс, регулира менструалния цикъл и облекчава симптомите на менопаузата – като безсъние, горещи вълни и резки промени в настроението.
Ползите му за мозъка също са значими – подпомага паметта и концентрацията, като защитава мозъчните клетки от увреждания. При болести като Алцхаймер и Паркинсон се наблюдава понижаване на нивата на мелатонин.
И макар темата да е все още в проучване, има обещаващи данни, че мелатонинът може да играе роля и в превенцията на някои видове рак.
Как правилно да приемате мелатонин?
За да бъде употребата на мелатонин ефективна, той трябва да се приема правилно.
Основно правило за това е съобразяването с естествения ритъм на тялото, което на практика означава 30-60 минути преди лягане.
Дозировката също е от значение. По-високите дози не означават по-добър ефект, а в някои случаи могат дори да нарушат естественото производство на мелатонин. Започването с ниска доза (0,5 – 1 mg) е препоръчително, особено ако човек не е приемал мелатонин преди това.
Тук е важно да споменем, че е добре да се избягва приемът на мелатонин през деня, освен ако не се използва за коригиране на циркадния ритъм при работа на нощни смени или смяна на времевата зона. Ако се приема в неподходящо време, той може да доведе до сънливост през деня и разстройство на нормалния режим на сън.
Въпреки че той е естествен хормон, продължителната употреба може да доведе до привикване или намалено производство на собствения мелатонин от организма.
За по-добри резултати приемът на мелатонин трябва да бъде съчетан със здравословни навици за сън – ограничаване на синята светлина вечер, създаване на ритуал преди лягане и избягване на кофеин късно през деня.
Подходящи дози за различни нужди
Дозировката на мелатонин зависи от конкретната нужда, тъй като различните количества имат различен ефект върху организма. Прекалено високите дози не винаги са по-ефективни и могат да доведат до нежелани странични ефекти.
За подобряване на съня и борба с безсънието обикновено се препоръчва доза от 0,5 – 3 mg, като се започва с най-ниската възможна и при нужда се увеличава постепенно.


При работа на смени и други причини за смяна на режим на съня, дозите могат да варират между 2 – 5 mg, в зависимост от индивидуалния отговор на организма. Тук е важно да се приема мелатонин около времето, в което човек иска да заспи в новата часова зона.
За подобряване на когнитивната функция и антиоксидантна защита се използват по-ниски дози - 0,3 – 1 mg, тъй като прекомерният прием може да повлияе на дневния ритъм.
При деца и възрастни хора е препоръчително да се използват минимални дози (0,5 – 1 mg), тъй като те са по-чувствителни към ефекта на мелатонина.
Важно е да се има предвид, че индивидуалният отговор на мелатонина варира и затова най-добрият подход е да се започне с малка доза и при нужда да се коригира.
Кога е най-доброто време за прием на мелатонин?
Както вече споменахме, мелатонинът трябва да се приема в точното време, за да бъде ефективен.
Най-добрият момент е 30-60 минути преди лягане, тъй като отнема време, докато достигне максималната си концентрация в кръвта и подготви тялото за сън.
За хора, които работят на нощни смени, мелатонинът може да се приема преди лягане през деня, но трябва да се внимава да не се наруши естественият ритъм на организма.
Възможни странични ефекти и рискове
Въпреки че мелатонинът е естествен хормон и се счита за безопасен, в някои случаи, особено при неправилна доза, неговата употреба може да доведе до странични ефекти.
Най-честите нежелани реакции при твърде висока доза са:
- Сънливост през деня;
- Главоболие;
- Замаяност;
- Разстройство на съня.
При някои хора може да предизвика по-живи сънища или нощни кошмари, тъй като влияе върху фазите на съня.
Продължителната употреба на високи дози може да потисне естественото производство на мелатонин в организма.
Освен това има данни, че мелатонинът може да взаимодейства с лекарства като антидепресанти, разредители на кръвта и лекарства за кръвно налягане. Ето защо е препоръчителна консултация с лекар преди употреба.
При деца и бременни жени той трябва да се прилага с повишено внимание, тъй като дългосрочните ефекти не са напълно изяснени.
Съчетаване на мелатонин с други добавки
Мелатонинът често се комбинира с други естествени съставки, които подпомагат продължителността на съня и релаксацията.
Магнезий е една от най-често използваните добавки заедно с мелатонин, тъй като отпуска мускулите, намалява стреса и подобрява качеството на съня.
Друга полезна комбинация е с L-теанин - аминокиселина, която подпомага намаляването на тревожността, без да причинява сънливост през деня.
Валериана и лайка също могат да усилят ефекта на мелатонина, като допринасят за естественото отпускане на нервната система.
При хора, които искат по-добро когнитивно здраве, мелатонинът може да бъде съчетан с витамини от група В, които подпомагат нервната система и мозъчната функция.
Важно е да не се комбинира с алкохол, кофеин или стимуланти, тъй като те могат да неутрализират ефекта му. Освен това, ако човек приема лекарства, е добре да се консултира с лекар, преди да добави мелатонин към режима си.
Как да изберете качествен мелатонин?
При избора на мелатонинова добавка е важно да се обърне внимание на състава, дозировката и формата на продукта. Най-добре е да се търси чист мелатонин без изкуствени добавки, оцветители и ненужни пълнители, за да се избегнат нежелани реакции.
Формата на мелатонина също е от значение. Таблетките с удължено освобождаване са подходящи за хора, които се будят през нощта, докато стандартните таблетки или капсули са добри за тези, които имат проблем със заспиването.
И не на последно място, добрият мелатонин се познава по реномираната и утвърдена марка, която използва лабораторно тествани съставки и няма изкуствени примеси.
Ролята на мелатонина в състава на Nove Farm Формула за сън
Мелатонинът се предлага не само като еднокомпонентна хранителна добавка, но и като част от комбинация с други внимателно подбрани вещества.
Една от най-утвърдените на пазара хранителна добавка без компромис на качеството е Nove Farm Формула за сън.


Формулата за сън на Нове Фарм е създадена като комплексно решение за хора, които се нуждаят от естествена подкрепа за спокоен и възстановяващ сън.
В състава ѝ мелатонинът работи в синергия с доказани растителни екстракти като маточина, валериана и пасифлора – комбинация, която едновременно подпомага заспиването и създава усещане за вътрешен покой.
Докато мелатонинът регулира биологичния ритъм, билковите компоненти допринасят за облекчаване на нервното напрежение, така че умът и тялото да преминат плавно към състояние на покой.
Формулата е подходяща за ежедневна употреба и не предизвиква привикване.
Често задавани въпроси
Колко време от приема на мелатонин трябва да мине, за да усетя ефекта му?
Обикновено ефектът от мелатонина се усеща след около 30 до 60 минути след приема.Колко време мога да приемам мелатонин безопасно?
Може ли мелатонинът да се използва при смяна на нощни и дневни смени?