ГАВИСКОН ЛИКВИД СУСП МЕНТА 200МЛ

На склад
Код
30779
Описание

Листовка: информация за потребителя

Гавискон Мента Ликвид 500 mg/10 ml + 267 mg/10 ml + 160 mg/10 ml

Перорална суспензия

Натриев алгинат/Натриев хидроген карбонат/Калциев карбонат

Gaviscon Cool Mint Liquid 500 mg/10 ml + 267 mg/10 ml + 160 mg/10 ml

Oral suspension

Sodium alginate/Sodium hydrogen carbonate/Calcium carbonate

Прочетете внимателно цялата листовка преди да започнете да приемате това лекарство, тъй като тя съдържа важна за Вас информация.

Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашия лекар, или фармацевт.

-Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.

-Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.

-Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Това включва и всички възможни нежелани реакции, неописани в тази листовка. Вижте точка 4.

- Ако след 7 дни не се почувствате добре или състоянието Ви се влоши, трябва да потърсите лекарска помощ.

Какво съдържа тази листовка:

1.Какво представлява Гавискон Мента Ликвид и за какво се използва

2.Какво трябва да знаете преди да използвате Гавискон Мента Ликвид

3.Как да използвате Гавискон Мента Ликвид

4.Възможни нежелани реакции

5.Как да съхранявате Гавискон Мента Ликвид

6.Съдържание на опаковката и допълнителна информация

1. Какво представлява Гавискон Мента Ликвид и за какво се използва

Гавискон Мента Ликвид спада към група лекарства, наречени „супресори на рефлукса”, които образуват защитен слой по повърхността на стомашното съдържимо до 4 часа, за да възпрепятстват изтичането на стомашна киселина от стомаха към хранопровода, където причинява болка и дискомфорт.

Това лекарство се използва за лечение на симптоми на гастро-езофагеален рефлукс, като киселинна регургитация, киселини от стомаха и нарушено храносмилане, свързани с рефлукса, например след хранене или по време на бременност, или при пациенти със симптоми свързани с рефлукс езофагит.

2. Какво трябва да знаете преди да използвате Гавискон Мента Ликвид

Не приемайте Гавискон Мента Ликвид

ако сте алергични (свръхчувствителни) към активните вещества или към някоя от останалите съставки на Гавискон Мента Ликвид, тъй като много рядко e възможно да се появат затрудненено дишане и кожни обриви (виж информацията по-долу за пълния списък на нежелани реакции).

Предупреждения и предпазни мерки

Говорете с Вашия лекар или фармацевт преди да приемете Гавискон Мента Ликвид

Този лекарствен продукт съдържа малки количества натрий (6,2 mmol на 10 ml) и калций (1,.6 mmol на 10 ml).

-ако сте посъветвани да спазвате строга ограничителна диета по отношение на тези вещества, моля консултирайте се с Вашия лекар.

-ако страдате от сериозно бъбречно или сърдечно заболяване, посъветвайте се с Вашия лекар, тъй като някои соли могат да повлияят на тези заболявания.

Ако симптомите не се подобрят до седем дни, консултирайте се с Вашия лекар.

Други лекарства и Гавискон Мента Ликвид

Не приемайте този лекарствен продукт в рамките на 2 часа от приема на други лекарствени продукти през устата, тъй като може да повлияе действието на другите лекарствени продукти.

Моля уведомете Вашия лекар или фармацевт ако приемате или наскоро сте приемали други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.

Бременност, кърмене и фертилитет

Този лекарствен продукт може да се прилага по време на бременност и кърмене.

Важна информация относно някои от съставките на Гавискон Мента Ликвид

Този лекарствен продукт съдържа метил (Е218) парахидрокси бензоат и пропил (Е216) парахидрокси бензоат, които могат да причинят алергични реакции (възможно с късна поява).

3. Как да използвате Гавискон Мента Ликвид

За перорална употреба.

Разклатете добре преди употреба.

Възрастни, включително в старческа възраст и деца на и над 12-годишна възраст: 10–20 ml след хранене и преди сън (до четири пъти дневно).

Деца под 12-годишна възраст: Прилага се само по лекарско предписание.

Ако сте приели повече от необходимата доза Гавискон Мента Ликвид

Ако сте приели по-голямо количество от лекарствения продукт, малко е вероятно това да Ви навреди. Въпреки това е възможно да почувствате подуване на корема. Ако оплакването не премине, консултирайте се с Вашия лекар.

Ако сте пропуснали прием на Гавискон Мента Ликвид

Ако пропуснете приема на една доза, не приемайте двойна доза следващия път, а продължете обичайния прием на лекарствения продукт.

4. Възможни нежелани реакции

Както всички лекарства, Гавискон Мента Ликвид може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.

Ако се появят някои от следните нежелани реакции, преустановете приема на лекарството и се посъветвайте с Вашия лекар възможно по-скоро. Много рядко (по-малко от 1 на 10 000) може да се наблюдават алергични реакции към помощните вещества. Симптомите включват кожни обриви, сърбеж, затруднено дишане, замаяност или отоци на лицето, устните, езика или гърлото.

Съобщаване на нежелани реакции

Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Това включва всички възможни неописани в тази листовка нежелани реакции. Можете да съобщите нежелани реакции директно чрез

Изпълнителна Агенция по Лекарствата

София 1303, ул. Дамян Груев 8

Teл.: +359 2 8903417 уебсайт: www.bda.bg

Когато съобщавате нежелани реакции, можете да дадете своя принос за получаване на повече информация относно безопасността на това лекарство.

5. Как да съхранявате Гавискон Мента Ликвид

Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

Не използвайте Гавискон Мента Ликвид след изтичане срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка и етикета.

Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.

Съхранявайте го при температура под 30°С.

Да не се замразява или съхранява в хладилник.

Проверете целостта на капачката преди първата употреба.

Не изхвърляйте лекарствата в канализацията или контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да изхвърляте лекарствата, които не ползвате. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.

6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация

Какво съдържа Гавискон Мента Ликвид

Активните вещества на всеки 10 ml перорална суспензия са: 500 mg натриев алгинат, 267 mg натриев хидроген карбонат и 160 mg калциев карбонат.

Другите съставки са:

Карбомер, метил парахидроксибензоат (E218), пропил парахидроксибензоат (E216), захарин-натрий, аромат на мента No.4, аромат на мента No.5, натриев хидроксид, пречистена вода.

Този лекарствен продукт не съдържа захар и глутен.

Как изглежда Гавискон Мента Ликвид и какво съдържа опаковката

Лекарственият продукт Гавискон Мента Ликвид представлява почти бяла перорална суспензия с мирис и вкус на мента.

Гавискон Мента Ликвид се предлагат в бутилки от 100, 150, 200, 300, 500 или 600 ml.

Не всички опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

Притежател на разрешението за употреба

Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited,

Dansom Lane, Hull, HU8 7DS, Великобритания

Производител

Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited

Dansom Lane, Hull, HU8 7DS, Великобритания

Този лекарствен продукт е разрешен в страните членки на ЕЕА под слените имена:

Великобритания Gaviscon Cool Mint Liquid

България Гавискон Мента Ликвид

Дата на последното одобряване на листовката: април, 2016

11,20 лв.