ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ 400МГ + КАЛИЙ 400МГ ТАБЛ X 30
- Магнезий и калий - за доброто състояние на нервната система и мускулите
- Калият допринася за поддържане на нормално кръвно налягане*
- Намалява чувството на отпадналост и умора
- За енергия и добър електролитен баланс
- С добавени хром, желязо и В-витамини
- №1 марка в сегмента "Магнезий+Калий" в Германия**
Допелхерц® актив Магнезий 400 + Калий доставя важните минерали за здравето на нервната система, мускулите и сърцето!
За кого е подходящ Допелхерц Магнезий 400+Калий?
- Страдащи или предразположени към сърдечно-съдови проблеми, които приемат диуретици (калий-губещи)
- При повишено кръвно налягане*
- Активни хора и хора, занимаващи се със спрот
- За диабетици5, а също за вегани и вегетарианци
- При рязка загуба на течности в организма
- При употреба на алкохол или солена храна
Как магнезият помага за по-добро здраве?
Магнезият е един от ключовите минерали за поддържане на доброто здравословно състояние. Въпреки че е сред най-разпространите елементи в природата, за съжаление, често се оказва дефицитен в нашия организъм. Той играе важна роля в множество физиологични процеси, отговорни за правилното взаимодействие между органи и системи.
- Участва в над 300 ензима, свързани с метаболизма на въглехидратите и производството на енергия. Важен е и за процеси като нервна проводимост, мускулни съкращения и релаксация.
- Магнезият играе важна роля в регулирането на калциевия транспорт в тялото и взима пряко участие във формирането и здравината на костите. Недостигът му в организма може много често да се съпровожда и с недостиг на калций.
- В комбинация с витамини от групата В е от голямо значение за правилното функциониране на нервната, сърдечно-съдовата система и мускулите. Той подпомага функцията на сърцето. Клинични проучвания доказват благоприятния му ефект при поддържане на нормален сърдечен ритъм и намаляване риска от аритмии.
Кога наблюдаваме недостиг на Магнезий?
- Нездравословен хранителен режим и спазване на драстични диети
- Стрес и нервно напрежение
- Тежка физическа работа
- Активен спорт и претоварване
- Употреба на алкохол
Кои са най-честите симптоми за дефицита на магнезий?
- Болезнените мускулни схващания (крампи) – особено характерни нощем
- Сърдечните ритъмни нарушения
- Лесната умора, отпадналост
- Раздразнителност
- Липса на здравословен сън
Ползи от приема на калий за здравето
Друг важен макроелемент в организма, благодарение на който протичат редица биохимични жизнени реакции, е калият. Калият е трети по разпространение минерал в нашето тяло и основен вътреклетъчен катион в организма.
Защо е важно доброто съотношение между калий и натрий ?
Калият се среща и извън клетките (т.е. в кръвта и междуклетъчното пространство), но там концентрацията му е по-ниска. Той предпочита да премине през мембраната на клетката, но благодарение на т. нар. помпи е възможен транспортът му и към клетката. Точно обратното стоят нещата с натрия – основният извънклетъчен катион в организма. Калиево-натриевата помпа е структурата, която изразходва енергия, за да транспортира тези два йона в противоположни посоки, като всеки бива преместван там, където концентрацията му е по-голяма, т.е. срещу концентрационния градиент. Количеството на тези два йона в организма, както и тяхното съотношение, са от ключово значение за нормалната функция на всички тъкани, но в най-силна степен това важи за нервната и мускулната тъкан в т. ч. и тази на сърдечния мускул, при които изпълнението на функцията е тясно свързано с промяна на електричния потенциал на клетъчната мембрана – процес, невъзможен без пренасянето на натрий и калий. Поради това за хора, които консумират над препоръчителните количества готварска сол, е особено важно да се осигури и достатъчен прием на калий. Храни, богати на калий са банани, кайсии, броколи, картофи.
Доброто съотношение между калиевите и натриевите йони в организма е важно и за осигуряване на добрата хидратация на клетките*. Механизмът, регулиращ разпределянето на водата между вътреклетъчното и извънклетъчното пространство, се нарича водно-електролитен баланс. Той, както подсказва името му, се осъществява посредством електролити - вещества, които в разтвор имат способността да провеждат електричество. Защо ни е необходимо електричество в тялото? Причината е, че всеки физиологичен процес и всяко наше движение в пространството се осъществяват посредством нервни импулси, а тези нервни импулси възникват в следствие на промяна на заряда от двете страни на клетъчните мембрани. Основните електролити в човешкото тяло са йоните на натрий (Na+), калий (К+), калций (Са 2+), магнезий (Mg 2+), хлор (CI-), хидрогенфосфат (HPO42−) и хидроген карбонат (HCO3- ). Оптималното количество в клетките и извън тях е ключово за поддържане на нормалния алкално-киселинен баланс на кръвта.
Защо е важно доброто съотношение между калий и магнезий?
И двата макроелемента взаимно влияят на концентрациите си и затова е особено успешно комбинирането им. Съотношението между калиевите и магнезиевите йони е ключово за поддържането на нормалната функция на нервната система и мускулите, в това число и сърдечния мускул*.
Редица клинични проучвания доказват, че калият допринася за поддържане на кръвното налягане * 1,2.
Защо калият е важен за спортистите?
Първичните нарушения в магнезиевия баланс, по-специално изчерпването на магнезия, водят до вторично изчерпване на калия. Понякога това се случва заради неспособността на клетката да поддържа нормално висока вътреклетъчна концентрация на калий. В резултат клетките губят калий, който се отделя с урината3.
- Допринася за нормалната функция на мускулите и нервите*
- Повишени нужди се наблюдават след интензивна тренировка заради обилното изпотяване (води до загуба на калий)
- При недостиг на калий се нарушава киселинно-алкалното равновесие (алкалоза) - оказва неблагоприятен ефект върху поддържането на мускулна маса
- Калият участва в процеса на разграждане на гликоген в мускулите - прием на калий за повече енергия и издръжливост по време на тренировка*
- Понякога дефицитът на калий се свърза с дефицит на магнезий и калций
Кога имаме недостиг на калий или повишени нужди?
- Небалансирана диета - намалена консумация на месо, риба, банани, гъби, грах, зеленчуци и др.
- Повишена консумация на трапезна сол
- Повишена употреба на алкохол
- Прием на някои медикаменти като лаксативи, диуретици и др.
- Интензивен спорт или физическа дейност
- Стрес
Най-честите симптоми за дефицит на калий
- Мускулни схващания
- Изтръпване на крайниците
- Умора и мускулна слабост
- Намалена сърдечна честота и повишен риск от аритмии
- Гадене, повръщане
Прием на желязо и ползи за здравето
Още в древността човекът е забелязал потенциала на желязото по отношение подобряване на здравословното състояние. Използвали са го гърци, египтяни, римляни, но чак през 1932г. е доказана важната му роля в кръвотворенето. Днес ни е известно, че желязото е необходим елемент в синтеза на хемоглобин. Хемоглобинът е много важен компонент в червените кръвни клетки (еритроцити). Неговата роля е да свърже кислорода и той да бъде пренесен до необходимите участъци в организма. Около 2/3 от желязото в организма се намира в червените кръвни клетки. Останалата 1/3 е разпределена между мускулните влакна, желязо-съхраняващи депа и ензими, участващи в редица процеси, отговарящи за енергийния метаболизъм 4.
Организмът ни не може да произвежда желязо и то трябва да се набави с храната. В определени случаи нуждите от желязо се увеличават и не винаги можем да си осигурим адекватни количества. Хората, които се хранят небалансирано и тази, които предпочитат предимно растителна храна, обикновено приемат по-малки количества желязо. Кафето и черният чай съдържат вещества, които пречат на усвояването на желязото и прекомерната им употреба би довела до по-ниско съдържание на желязо в организма. Желязото, също така, допринася за нормалната функция на имунната система*, както и за нормалното протичане на метаболизма и процесите на производство на енергия*.
Цинкът и биохимичните процеси в нашето тяло
- Ключов за осъществяването на нормален метаболизъм на всички основни групи хранителни вещества (белтъци, въглехидрати, мастни киселини)
- Подпомага функцията на имунната система и предпазването на клетките от оксидативен стрес.
- Участва в процеса на делене на клетките и е важен за техния растеж и развитие
Хром и ролята му в човешкия организъм
Друг есенциален микроелемент е хромът. Той е част от следните важни процеси:
- Подпомага поддържането на нормална концентрация на глюкоза в кръвта. Допринася за намаляване на инсулиновата резистентност5
- Допринася за нормалния метаболизъм на въглехидрати, мазнини и белтъци.
Витамин В6
- Допринася за нормално образуване на червените кръвни клетки
- От значение за правилното функциониране на имунната система
- Играе важна роля и в метаболизма на белтъците и гликогена
Витамин В12
- Допринася за нормалната функция на нервната система
- Заедно с желязото участва в процеса на образуване на червените кръвни клетки
- Намалява чувството на отпадналост и умора
- Участва в процеса на делене на клетките и е важен за техния растеж и развитие
Комбинацията от В6 и В12 подпомага нормалния метаболизъм на хомоцистеина. Нарушенията в метаболизма му са рисков фактор за атеросклероза и последващи сърдечно-съдови проблеми. Витамини В6 и В12 също допринасят за нормалното протичане на метаболизма и производството на енергия.
Състав:
Активни вещества |
Състав в ½ таблетка |
% от ХРС * |
Магнезий |
200 mg |
53,5 %
|
Калий |
200 mg |
10 %
|
Цинк
|
2,5 mg |
25 % |
Хром
|
15 µg |
37,5 % |
Желязо
|
1,75 mg |
12,5 % |
Витамин В6 |
2 mg |
143 %
|
Витамин В12 |
1 µg |
40 %
|
* Хранителни референтни стойности, съгласно Регламент (ЕС) 1169/2011
Приемайте по 1/2 таблетка дневно по време на хранене с достатъчно течност. Да не се сдъвква! Използвайте делителната черта, за да разделите таблетката наполовина.