УПСАРИН ЕФФ ТАБЛ X 20
УПСАРИН ЕФЕРВЕСЦЕНТНИ ТАБЛЕТКИ Х20 / UPSARIN EFF.TABLETS X20
описание
Упсарин C е лекарствено средство под формата на еффервесцентни таблетки, съдържащо ацетилсалицилова киселина, което се използва за лечение на заболявания, съпроводени с болка и/или повишена телесна температура, например: главоболие, грипни състояния, зъбобол, мускулна болка, при възрастни и деца с тегло над 30 кг (около 12 години)
Състав:
330mg ацетилсалицилова киселина, 200mg аскорбинова киселина.
Помощни вещества, наличието на които трябва да се има предвит за безопасна употреба при определени пациенти:
Съдържание на натрий: 283 гпд на една таблетка
риложение само за възрастни и деца с тегло 30 kg или повече (над 12 години).
Начин на употреба:
Перорално приложение
Една ефервесцентна таблетка Упсарин с витамин Ц се разтваря напълно в чаша с подсладена или обикновена вода, мляко или плодов сок и се изпива веднага.
Редовното приложение води до избягване на флуктуациите на болка или температура. Необходим е интервал от поне 4 часа между отделните приеми.
-Лека до умерена болка и/или температурни състояния
Възрастни: максималната дневна доза е 3 g ацетилсалицилова киселина.
Препоръчвана доза: една или две таблетки от 330 пщ като, ако е необходимо дозата се повтаря на интервали от 4 часа, без да се превишават 9 ефервесцентни таблетки на ден.
Пациент в напреднала възраст: максималната дневна доза е 2 g.
Препоръчвана доза: една или две таблетки от 330 пщ, като ако е необходимо дозата се повтаря на интервали от 4 часа, без да се превишават 6 ефервесцентни таблетки на ден.
Деца: максималната дневна доза при деца е 50 mg/kg.
Препоръчвана доза: деца с тегло между 30 и 50 kg (от 12 до 15 години): една таблетка от 330 mg като ако е необходимо дозата се повтаря след 4 часа, без да се надвишават 6 ефервесцентни таблетки на ден.
Приблизителната възраст по отношение на теглото е указана само ориентировъчно.
Взаимодействия с други лекарства и други форми на взаимодействие:
При болни от диабет Витамин С може да взаимодействува с реактивите, които се използуват за изследване на кръвта и урината. При болни от диабет Витамин С може да взаимодействува с реактивите, които се използуват за изследване на кръвта и урината.Винаги информирайте лекаря за другите лекарствени продукти, които приемате, дори и тези без рецепта. Големи дози аскорбинова киселина намаляват абсорбцията на индиректните коагуланти. Аскорбиновата киселина намалява съдържанието на Вит.В12. Чрез големи дози аскорбинова киселина и поради подкиселяване на урината, се увеличава екскрецията на оксалати в урината. Ацетил салициловата киселина намалява кръвните нива и бионаличността на аскорбиновата киселина.
Бременност и кърмене
Използването на Витамин С трябва да се предписва по време на бременността само при необходимост.Да се избягва употребата на Витамин С по време на кърмене.
Влияние върху способността за шофиране и работа с машини:
Не е приложимо.
Нежелани реакции
Ефекти върху централната нервна система при прием на Упсарин Ц:
• шум в ушите
• усещане за намален слух
• главоболие, което обикновено е признак на предозиране
Гастроинтестинални ефекти:
• стомашни язви
• гастроинтестинални кръвотечения, които са видими (хематемеза, мелена и др.) или окултни и причина за желязо-дефицитна анемия. Колкото по-високи са дозите, толкова по-голяма е честотата на кръвоизливите, които настъпват.
Хематологични ефекти:
• хеморагичен синдром (кървене от носа, кървене на венците, пурпура и др.) с удължено време на кървене. Действието продължава от 4 до 8 дни след като се спре употребата на ацетилсалицилова киселина. Може да предизвика риск от кървене при пациенти подложени на хирургични операции.
Реакции на свръхчувствителност:
• сенсибилизиращи реакции: едем на Квинке, уртикария, астма, анафилактични реакции.
Други:
• коремни болки
• Високи дози витамин С (над 1 g) могат да предизвикат образуване на оксалатни камъни и камъни от пикочна киселина при определени индивиди, като могат да увеличат хемолизата на пациенти с дефицит на G6PD при форми с хронична хемолиза.
Предозирането се наблюдава при пациенти в напреднала възраст и особено при малки деца (терапевтично свръхдозиране или често наблюдавано инцидентно отравяне) което може да е фатално.
Клинични симптоми:
• умерена интоксикация: шум в ушите, усещане за намален слух, главоболие, вертиго, гадене са симптоми на предозиране и те могат да се контролират чрез намаляване на дозата.
• тежка интоксикация: температура, хипервентилация, кетоза, респираторна алкалоза, метаболитна ацидоза, циркулаторен колапс, дихателна недостатъчност, значима хипогликемия.
Лечение:
• незабавен прием в болница
• бързо елиминиране чрез стомашна промивка на погълнатите количества
• мониториране на алкално-киселинното равновесие
• форсирана алкална диуреза и хемодиализа или перитонеална диализа ако е необходимо
• симптоматично лечение