ТАЛЕРТ ТАБЛ. 10 МГ Х 20

На склад
Код
61854
Описание

ТАЛЕРТ ТАБЛ. 10 МГ Х 20

Талерт табл. 10 мг х20 е лекарство, което се прилага за облекчение на назалните и очни симптоми при сезонен и целогодишен алергичен ринит, както и при копривна треска. Талерт съдържа активното вещество Цетиризин хидрохлорид, Талерт табл. 10 мг х20 се отпуска без лекарско предписание.

Не приемайте Талерт:

- ако сте алергични към активното вещество или към някоя от помощните съставки, към хидроксизин или към други пиперазинови производни /подобни активни вещества на други лекарства;

- ако сте с тежко бъбречно увреждане.

Обърнете специално внимание при употребата на Талерт:

-  Ако имате бъбречна недостатъчност, обърнете се за съвет към Вашия лекар, ако е необходимо той ще назначи по-ниска доза.

- Ако имате епилепсия и риск от гърчове, трябва да се консултирате с Вашия лекар преди употребата на това лекарство.

- в обичайни дози не са наблюдавани клинично-значими взаимодействия на цетиризин с алкохол. Въпреки това, както при всички антихистамини, не се препоръчва едновременна употреба на алкохол.

Бременност

Употребата на Талерт сироп не се препоръчва по време на бременност

Кърмене

Поради отделяне на цетиризин в кърмата, употребата на Талерт в периода на кърмене е нежелателна. В случаите на наложителна употреба кърменето трябва да се преустанови.

Шофиране и работа с машни

Клиничните проучвания не са показали нарушения на вниманието, бодростта и способността за шофиране след прием на Талерт в препоръчваните дози.

Ако възнамерявате да шофирате, да извършвате потенциално опасни дейности или да работите с машини, не трябва да превишавате препоръчваната доза. Внимателно преценете ефекта на лекарството.

Важна информация относно някои от съставките на Талерт

Лекарственият продукт съдържа като помощно вещество лактоза монохидрат. Ако лекарят Ви е казал, че имате непоносимост към някои захари, свържете се с Вашия лекар, преди да вземете този лекарствен продукт.

В състава на лекарствения продукт е включено пшенично нишесте. Не представлява риск за хора с цьолиакия. Пациенти с пшенична алергия не трябва да приемат това лекарство.

Начин на приложение:

Деца на възраст от 6 до 12 години:

По 5 мг 2 пъти дневно /половин таблетка два пъти дневно/ или 10 мг веднъж дневно /1 таблетка/

Възрастни и деца над 12 години:

по 10 мг веднъж дневно.

Пациенти с умерено до тежко бъбречно увреждане: препоръчва се прием на 5 мг веднъж дневно.

Възможни нежелани лекарствени реакции:

Нарушения на кръвта и лимфната система:

Много редки - тромбоцитопения

Цялото тяло:

Чести - умора

Сърдечни нарушения:

Редки - тахикардия

Нарушения на очите:

Много редки - нарушение на акомодацията, замъглено зрение, неконтролирани движения на очите

Стомашно-чревни нарушения:

Чести - сухота в устата, гадене, диария

Нечести - болка в корема

Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение:

Нечести - астения, неразположение

Редки - оток

Нарушения на имунната система:

Редки - алергични реакции, някои от които тежки

Чернодробно-жлъчни нарушения:

Редки - нарушена чернодробна функция

Изследвания:

Редки - повишаване на теглото

Нарушения на нервната система:

Чести - замаяност, главоболие

Нечести - парестезия

Редки - конвулсии, двигателни нарушения

Много редки - синкоп, тремор, дисгеузия

Психични нарушения:

Чести - сънливост

Нечести - тревожност

Редки - агресивност, обърканост, депресия, халюцинации, безсъние

Много редки - тикове

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища:

Много редки - патологично отделяне на урина

Нарушения на дихателната система:

Чести - фарингит, ринит

Нарушения на кожата и подкожната тъкан:

Нечести - сърбеж, обрив

Редки - уртикария

Много редки - оток, фиксиран лекарствен обрив.

Допълнителна информация

Активното вещество е цетиризинов дихидрохлорид 10 мг

Другите съставки са: лактоза монохидрат, пшенично нишесте, магнезиев стеарат, повидон, Опадрай II бял 85 F 18422 /поливинолов алкохол, титанов диоксив, макрогол, талк/

Притежател на разрешението за употреба и производител

СОФАРМА АД, България.

5,19 лв.