ПРОЦЕДУРА НА ТЕСТВАНЕ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Прочетете внимателно цялата процедура, преди да извършите теста! Компонентите от комплекта трябва да достигнат стайна температура (15-30°C) преди тестването, ако сте го съхранявали в хладилник.
1) Подгответе необходимия материал по следния начин: отворете алуминиевата торбичка, извадете само тестовата касета и изхвърлете торбичката с изсушителя. Отворете пластмасовата опаковка, съдържаща пипетата, и отвийте бялата капачка от шишето с разредителя - ФИГ. А
2) Измийте ръцете си със сапун и топла вода, изплакнете ги с чиста вода и ги оставете да изсъхнат. Забележка: Използването на топла вода улеснява събирането на капилярна кръв, тъй като предизвиква вазодилатация.
3) Използвайте предоставената марля, за да почистите мястото на пункция.
4) Внимателно завъртете защитната капачка на стерилния ланцет на 360°, без да я дърпате. Извадете и изхвърлете освободената капачка. - ФИГ. Б
5) Внимателно масажирайте пръста, избран за пункцията (препоръчва се страната на безименния пръст). Важно е масажът да се прави от дланта към фалангата, за да се засили притокът на кръв. Натиснете отворения край на ланцета (страната, от която е извадена капачката) към върха на пръста - ФИГ. В. Върхът на ланцета се прибира автоматично след употреба. Ако ланцета не работи правилно, изхвърлете го и използвайте втория, който е в комплекта. Ако вторият не е необходим, може да го изхвърлите без специални предпазни мерки.
6) Дръжте ръката надолу и масажирайте пръста, докато се образува голяма капка кръв. Важно е да масажирате от дланта към фалангата, за да засилите притока на кръв. - ФИГ. Г
7) Вземете пипетата, без да притискате страничната издута част. Предлагат се два метода за вземане на проби:
-Фиг. Д1: дръжте пипетата хоризонтално, без да натискате встрани, поставете я в контакт с капката кръв и тя ще влезе в пипетата чрез капилярност. Отстранете пипетата, когато се достигне черната линия. Ако няма достатъчно кръв, продължете да масажирате пръста, докато се достигне черната линия.
-Фиг. Д2: поставете пипетата върху чиста, равна повърхност, като накрайникът е обърнат нагоре, след което поставете капка кръв в контакт с пипетата и тя ще влезе чрез капилярност. Ако кръвта не е достатъчна, продължете да масажирате пръста, докато кръвта достигне черната линия. Избягвайте, доколкото е възможно, непрекъснато да отдалечавате върха на пипетата от пръста, за да предотвратите образуването на въздушни мехурчета.
8) Поставете кръвта, събрана с пипетата, в отворения флакон с капкомер, като натиснете страничната издута част на пипетата. -Фиг. Е Натиснете така 2 или 3 пъти, за да се уверите, че цялата кръвна проба е добавена в разтвора за разреждане. След това поставете обратно винтовата капачка на флакона с капкомер и разбъркайте добре.
9) Отвийте синята капачка от флакона с капкомер (оставете бялата капачка плътно завита). - ФИГ. Ж
10) Поставете 3 капки в ямката, означена върху касетата (S). - ФИГ. З
Забележка: Ако дозираната капка съдържа въздушни мехурчета, добавете още една в ямката. Изчакайте 3-5 секунди между всяка капка разредител.
11) Прочетете резултатите след 10 минути.
ПОЛОЖИТЕЛЕН:В прозореца за отчитане на резултатите се появяват две цветни линии
до означенията C (контрол) и T (тест).
Свържете се с Вашия лекар и съобщете за този резултат, тъй като вероятно сте серопозитивен (в кръвта Ви са открити специфични антитела, което показва наличието на вируса).
ОТРИЦАТЕЛЕН:До означението C (контрол) се появява едноцветна линия (с произволна интензивност). До означението T (тест) не се появява линия.
Това означава, че антителата срещу ХИВ 1 и ХИВ 2 или не са налични, или са в много ниски концентрации, които не могат да бъдат открити от тази диагностична система.
Ако резултатът е отрицателен, но смятате, че сте били изложени на ХИВ през последните 3 месеца, възможно е тялото Ви все още да не е произвело антитела (интервал от време, който е необходим за образуването на откриваемо количество антитела срещу ХИВ). В този случай се препоръчва тестът да се повтори 3 месеца след евентуалното излагане на риск и избягвайте всякакви дейности, които могат да причинят предаване на ХИВ на други хора. Ако имате симптоми, които могат да се свържат с ХИВ, консултирайте се с Вашия лекар.
НЕВАЛИДЕН:Не се появяват ленти или има линия само до означението T (тест), но не и до C (контрол).
В този случай резултатът от теста не е възможно да се интерпретира, който трябва да се счита за невалиден. Недостатъчният обем на пробата или неправилните процедурни техники са най-вероятните причини за липсата на контролна линия (невалиден резултат). Преразгледайте процедурата и повторете теста с ново устройство и нова кръвна проба.
Не вземайте никакви решения от медицинско значение, без да се консултирате с Вашия лекар след извършване на теста.